Ve Gözyaşlarınızı Tutun – M. Otero Silva

Venezuellalı yazar Miguel Otero Silva, Latin Amerika’nın yaşayan en büyük romancılarından biridir. Daha çocuk denecek yaşta tutuklanmış, işkence görmüş, ülkesinin acılı tüm siyasal dönemlerini yaşamış bir yazardır. Ve Gözyaşlarınızı Tutun, işte bu siyasal bunalım günlerinin ve Venezuella’da sık sık görülen tutuklama, işkence, ölüm ve şiddek olaylarının acılı bir tablosudur. İlk baskısı 1970’de yapılan bu eser yayımlandığı zaman tüm eleştirmenler ve okurlar tarafından büyük bir heyecanla karşılandı. Kısa sürede birçok yabancı dile çevrildi. Fransızca çevirisine bizzat ünlü ozan Pablo Neruda bir önsöz yazarak romanı çok beğendiğini belirtti.

Değişik sınıflardan gelen ve aynı adı taşıyan Venezuelalı üç gencin kısacık yaşamlarını ve acılı sonlarını anlatan eser, aynı zamanda geleneksel roman akımlarından tamamen ayrı, değişik, etkili, gerçekçi ve çarpıcı bir anlatım tekniği de geliştirmiş bulunuyor. Sınıf farklarının alabildiğine keskinleştiği, siyasal çalkantılar içinde boğulan, iç ve dış sömürünün her yana kök saldığı bir toplumda gençliğin nasıl bir çıkmaza itildiği, her gencin kendi sınıfsal kökenine göre ne türden bir ölüme gönderildiği, Silva’nın bu soluk kesen değişik anlatımıyla daha da bir gerçeklik ve etkililik kazanmaktadır.

Kısacası Silva, Ve Gözyaşlarınızı Tutun romanıyla yerel gerçeklerden yola çıkarak evrensel boyutlara ulaşan büyük bir eser ortaya koymaktadır.
(Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Ve Gözyaşlarınızı Tutun
Orjinal isim: Cuando Quiero Llorar no Lloro
M. Otero Silva
Payel Yayınları / Çağdaş Romanlar Dizisi
Önsöz: Pablo Neruda
Çeviri: Ayda Düz
1. Basım Nisan 1975
İstanbul, 1998
189 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir