Künye – İletişim

Web Sitesinin Hazırlayıcısı: Ümit Yıldırım
Kuruluş Tarihi: 15 Kasım 2007
Sitenin E-mail Adresi:
insanokur.kitapsitesi@gmail.com

Başlangıçta eylem vardı…

“Usta bir ressam, genç öğrencisinin eğitimini tamamlaması için bir öneride bulunmuş. Buna göre, yaptığı son resmi kentin en kalabalık meydanına götürüp, birkaç gün herkesin göreceği şekilde sergilemesi gerekiyormuş. Genç adam tam kapıdan çıkmak üzereyken, ustası yanına birkaç kırmızı kalem alması gerektiğini söylemiş. Ve eklemiş; ‘Tabloyu bıraktığın yere bir de not yazmalısın. Lütfen beğenmediğiniz yerleri bu kalemle işaretleyiniz.’Çırak, ustasının dediğini yapıp, doğru en kalabalık meydana koşmuş yaptığı resimle.
Kalemleri tablonun yanına bırakıp, notu da en görünülür yere iliştirmiş tabii. Aradan birkaç gün geçmiş, ustası bu kez, gidip resme bakmasını istemiş genç öğrencisinden.
Merakla koşmuş meydana ki; ne görsün? Yaptığı güzelim resmin, kırmızı kalemle işaretlenmiş çarpılardan neredeyse görünmüyor. Boynu bükük, hüsran içinde dönmüş ustasının yanına. Ustası üzülmemesini, resme devam etmesini önermiş.
Biraz daha hırslı, biraz daha cesur davranmış bu kez. Resmi tamamladığında, yine aynı meydana gitmek üzere hazırlanırken, ustası bu kez, kırmızı kalemleri bırakıp, yerine bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ve birkaç fırça almasını salık vermiş. Tabii yine aynı notla; ‘Beğenmediğiniz yerleri lütfen düzeltir misiniz?’Bir hafta sonra, genç adam sabırsızlıkla meydana koşmuş. Bir de bakmış ki; resminde tek bir fırça darbesi, fazladan bir renk şekil yok. Mutluluktan uça, uça ustasına koşmuş, ‘Nihayet’ demiş, ‘Resmimi beğendiler. Kimse elini sürmemiş boyalara. Kimse düzeltme yapmamış.’Ustası durumu şöyle özetlemiş genç adama; “İlkinde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi, gelip senin resmini karaladı. İkincisinde onlardan yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemez. Dolayısıyla; emeğinin karşılığını ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamazsın, değerini bilmeyenlere sakın emeğini sunma, asla bilmeyenle tartışma.”

YAZI GÖNDERME 

SAYIN WWW.İNSANOKUR.ORG ZİYARETÇİSİ; SİTEMİZ, EDEBİYAT VE KİTAP ALANINDA İNSANİ DEĞERLERİ ESAS ALAN AYDINLAMACI VE İLERİCİ İÇERİKTE NİTELİKLİ YAYIN YAPMAYA ÇALIŞMAKTADIR.

SİTEMİZ, ZİYARETÇİLERİNE ÇALIŞMALARINI DÜNYAYA SUNMA İMKANI TANIRKEN DİĞER YANDAN KAYDA DEĞER NİTELİK DÜZEYİNİ YAKALAMIŞ OLAN YAZILARIN OKURLA BULUŞMASINA ARACILIK ETMEKTEDİR.

YAZINIZI YAYIMLAMA İLKELERİ
1 – Yayınlanmasını istediğiniz yazı; amaç, konu, sunuş tarzı, yazım ve yayım kurallarına uygun olup olmadığı yönleriyle önce site yayımcıları (editörleri) tarafından incelenir. Daha sonra İnsanokur Yayın Kurulu  üyeleri, oybirliği esas alınarak yayınlama veya yayınlamama kararı verir. Yayınlamama kararında bir üyenin itirazı yeterlidir.

2 –Gönderilen yazılara üç gün içinde yanıt verilmediyse yayımlanmaz ve herhangi bir gerekçe bildirilmez.

3- Gönderilen yazının yazarın kendisine ait olması gerekmektedir. Yazıda alıntı yapılan eserlerin kaynağı belirtilmelidir. Kaynak belirtmeden alıntı yapılması halinde bu sorumluluk yazara aittir.

4 – Yazılarda sayfa sınırlaması yoktur.

5 – Gönderilen yazılarda mutlaka ad ve soyad yer almalıdır.

6 – Yazıda yer almasını istediğiniz resim veya fotoğrafı maile ekleyebilirsiniz.

7 – Yazının tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.

8 – Yazı, hiçbir tüzel ya da gerçek kişiye ya da kuruma hakaret niteliği taşımamalıdır.

9 – Telif hakkına saygı duymamıza rağmen, telif ödeme imkanına sahip olmadığımız için telif ödeyemiyoruz. Yazı gönderenler, telif ücreti talep etmeyeceklerini kabul etmiş sayılırlar.

10 – Yazınızı “ insanokur.kitapsitesi@gmail.com ” mail adresine gönderebilirsiniz.

İNSANOKUR YAYIN KURULU

“Künye – İletişim” üzerine 36 yorum

 1. Sevgili Ümit, Cevdet POLAT Beyin bir şiirini gönderiyorum.Umarım yayınlanır.

  Yetim sabahların çocuklarıyız,
  Kime elimizi uzatsak yalnızlık
  Umuda dair tek çiçek yok.
  Mutluluğa nadas bırakılmış bahçemizde,
  Ey yürek,bu gün de diren,
  Düşme ve tutun.
  Unutma kurtuluş
  Tutunduğumuz ellerimizde.
  CEVDET POLAT

 2. Geçen bir çocuk sedası isimli bir yazı gönderdim akibetini öğrenebilirmiyim yayınlanma ihtimali varmı

 3. Sevgili dostumuz, yayın kurulundan onay çıkmadığı için yayımlamamız mümkün olmadı. Ama lütfen yazı göndermeye devam ediniz.
  Dostlukla…

 4. Açmış olduğumuz bir yarışmamız var dergi adına bunu yayınlar mısınız sormak istedik. Yayınlanacaksa göndereceğiz. Saygılar Güncel sanat dergisi

 5. Selamlar. Paylaşımlariniz çok değerli fakat bunlara “next” tuşuna nasarak sayfa sayfa ulaşılması özellikle zaman açısından çok can sıkıcı.
  Diğer bazi sayfalarda olduğu gibi bilgiler alt alta siralansa daha kullanışlı olur. Teşekkürler. .

Yorum yapın

insanokur.org’u

bilgiyle tutsaklıktan özgürlüğe…
“yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek…”