Ahmed Arif’i hangi kitap sarhoş etti

Şair ve yazar Orhan Tüleylioğlu, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Yayınları (um:ag) etiketiyle ?Yalnız Kitap? adlı bir kitaba imza attı.

Aynı zamanda vakfın genel yayın yönetmeni olan Tüleylioğlu, eserinde bir yandan dünden bugüne kitap düşmanlığına ışık tutarken; diğer yandan kitabın yaşamımızdaki yerine de dikkat çekiyor. Okumadan, düşünmeden, öğrenmeden geçen bir ömrün gerçekten yaşanmış sayılamayacağını söylüyor. Kitabın gücünü belgeliyor…

Tüleylioğlu hem Türkiye hem de dünya tarihindeki önemli isimlerin kitaplarla ilişkisini de anlattığı ?Yalnız Kitap? adlı eserinde birçok anıya da yer veriyor…

Örneğin…

Ahmed Arif?i sarhoş eden kitap neydi?

İşte bu sorunun yanıtı ?Sarhoş Eden Kitaplar? başlıklı bölümde yer alıyor.

Kitaptan okuyoruz:

? (…) Aynı söyleşide Ahmed Arif, Refik Durbaş?a başucu kitaplarını şöyle sıralıyordu:

?Benim çok sevdiğim, sarhoş olduğum kitaplar var. En başta Andre Malraux?nun İnsanlığın Hali? Bana kişilik veren, biraz çocukluktan, cahillikten kurtaran, dünyanın kaç bucak olduğunu öğreten bir kitap bu?

Ben bu kitabı ilk okuduğumda devlet basmıştı. Nasubi Esat, sonradan Nasubi Baydar, o çevirmişti. Demek ki o zamanlar daha soyadı yokmuş? Okuduğumda tüylerim ürperdi. Bir şiir kitabı okur gibi okudum. Emile Zola, fakat özellikle Dostoyevski ve Tolstoy doyamadığım yazarlar? (…)? (Syf. 178)

Sözün özü…

Kitapseverler, kitabın sancılı ama bir o kadar da tutkulu serüvenini okumak için ?Yalnız Kitap?ı kaçırmasın deriz…

17.04.2014, Odatv.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here