Charles Perrault, tutkulu çocuk masalları yazarı.

Charles Perrault, La Belle au bois dormant (Uyuyan Güzel), Le Petit Chaperon rouge (Kırmızı Başlıklı Kız), Le Chat botté (Çizmeli Kedi), Cendrillon (Külkedisi) gibi dünya çocuklarınca beğenerek okunan masalların yazarıdır. Yazı hayatına 1654 yılında başlamıştır ve yazmak kısa sürede onun en büyük tutkusu olmuştur. Gelecekte yazdığı çocuk masallarıyla ünlenecek olan Perrault’un çocuk masalları yazmaya başlamasının ana nedeni kendi çocuklarına anlatacak, okuyacak bir masal beğenememesiydi. İlk masallarını kendi çocukları için yazmıştır. Bundan zevk almaya ve ürettiklerinin kalitesini anlamaya başlayınca çocuk masalları yazmaya devam etmiştir. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendi. Yazdığı masallarda genelde çevresindeki bilinen mekanları kullanmış, düş-benzeri atmosferler yaratmıştır.
Charles Perrault, (d. 12 Ocak 1628 – ö. 16 Mayıs 1703) Paris’te doğdu. Babası tanınmış bir avukattı. Charles önce Beavuais Koleji’nde öğrenim gördü, daha sonra Orleans’da hukuk öğrenimi görmeye başladı. 1651’de hukuk fakültesinden mezun oldu. Paris Barosu’na kaydoldu ve kısa bir süre avukatlık yaptı. Sanata büyük bir ilgisi vardı, çeşitli resmi görevlerde yer aldı.

Yorum yapın

Daha fazla Biyografiler, Çocuk Kitapları
Çizmeli Kedi (Le Chat botté), Charles Perrault

Charles Perrault tarafından 1697'de toplanan Anne Kazın Hikayeleri'nde ve daha önce 1634'de Giambattista Basile tarafından toplanan Avrupa halk hikayelerinde geçmektedir....

Kapat