Evliliklerde Partnerler Arasındaki İletişimi Güçlendirmenin 5 Yolu

Evliliklerde partnerler arasındaki iletişimin daha güçlü temeller üzerine geliştirilebilmesi için tarafların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. İletişimi güçlendirebileceğiniz noktaları göz önünde bulundurarak evliliğinizin daha sağlıklı ilerleyebilmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Destek

Pek çok kişi eşlerinin düşündükleri veya hissettiklerini destekledikleri zaman otomatik olarak hemfikir oldukları anlamını çıkarabilir. Eşinize verebileceğiniz destek, kişisel görüşünüz ile aynı olmak zorunda değildir. Farklı bakış açılarıyla durumlara yaklaşsanız bile eşinizin nasıl düşündüğünü daima göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle eşiniz duyulduğunu, dinlendiğini ve anlaşıldığını hissetmeye başlayabilir.

  1. İzleme

Eşiniz, söylemlerinin sizler için önemli olduğunu düşünüyorsa sizinle özelini paylaşmaya devam etmesi oranı artabilir. Eşinizin durumu daha iyi görmesine destek verebilmek için onu ayrıntılı bir şekilde izlemeyi öğrenmeli ve önemli ifadelerini onun duygusal bir parçası olarak değerlendirmelisiniz. İnsanlar duygusal olarak sıkıntılı oldukları konularda cümlelerini tekrar edebilme eğiliminde olabilirler. Bu sebeple, eşinizin konuştuklarını toparlamasına destek vermeyi deneyebilirsiniz.

  1. Zamanlama 

En iyi dinleyiciler bile hızlı cevap vermek, söz kesmek, konudan uzaklaşmak gibi konularda hata yapabilirler. Öncelikleriniz ve gündeminiz duygusal biriyle iletişim kurmanızı zorlaştırabilir. Herhangi bir iletişimde kendi duygularınız anda kalmanıza izin vermiyorsa eşiniz ile bu durumu mutlaka paylaşmalısınız. Böylelikle doğru zamanda doğru iletişim kanallarını en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz. Eşinizin kendisini değersiz hissetmesine yol açabilecek iletişim problemlerinin bir kısmını bu şekilde halledebilirsiniz.

  1. Geri Bildirim

Eşiniz güvende ve hazır hissettiği zaman sizi dinlemeye istekli olup olmadığını ona sorabilirsiniz. Bu noktada yargılayıcı olmadan geri bildirimler yapabilirsiniz. Eşinizin söylediklerinden anladıklarınızı not alarak ve özetleyerek başlayabilirsiniz. Eşinizin nelere ihtiyaç duyduğunu ve neler düşündüğünü öğrendikten sonra onunla kendi fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Deneyimleriniz olumlu olmasa bile duygularınızı özenli bir biçimde iletmelisiniz. Bu sayede açık ve net olmanın avantajlarını da elde edebilirsiniz.

  1. Profesyonel Destek

Sorunlarınızı kendi başınıza halledemediğinizi düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan kaçınmamalısınız. İlişkinizin temellerini sağlamlaştırabileceğiniz ve sorunlarınızın çözümü için doğru psikoloğu bulmak adına Armut’tan destek alabilirsiniz. Armut’ta yer alan uzmanlarla ilişkinizdeki iletişiminizi güçlendirmeyi deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here