İnsan Yılmaz Güney – M. Şehmus Güzel

Sinemacı, öykücü, romancı, eylem adamı Yılmaz Güney’i anlatan İnsan Yılmaz Güneyi ortaya koyan bir kitap.
Adana’dan Fransa’ya? Çocukluğundan, ölümüne?
“Gerçek adım Yılmaz Hamitoğlu Pütün. Adım, zorluklar karşısında eğilmez, umutsuzluğa kapılmaz, yılgınlığa düşmez ve baş eğmez anlamına gelir. Soyadım Pütün ise bir dağ meyvesinin kırılmaz çekirdeğinin adıdır.”
“Halktan, sanatımdan kaçamam. Ben artık halka aitim.”
“Ben kendimi sınırlamam. Yani hem sanatçı hem siyasetçi olurum.”
“Herkesi eğitirim? En azından denerim.”
“İlk kez beni ağlarken görecekler. Beni de kendilerinden biri olarak kabul etmelerini istiyorum. Dokunarak yücelttikleri bir tanrı değil? Onlar gibi acı çeken bir insan.”
Yılmaz Güney’in çekmeyi arzu ettiği belki de en ilginç öykü, çalpara adlı bir yengeç türünden esinlenmek istediği öyküsüydü. Arkadaşı İsmail Yıldırım, ondan dinlediği bu hikayeyi şöyle anlatıyor: “Çalpara denizde yaşayan yengeç türü bir hayvan. Çok da yırtıcı. Özellikle balıkçılar feryat figan, çünkü çalparabalıkçı ağı düşmanı. Balıkçılar ağlarına takılan çalparaları bağışlamıyorlar. Kol ve bacaklarını koparıp atıyorlar denize. Koparıp koparıp atıyorlar. Ama bunun adı çalpara. Suda sabırla yatıyor, sırt üstü. Batmadan, bekliyor. Ve uzunca bir bekleme sürecinden sonra yeniden kavuşuyor kol ve bacaklarına.” (Aktaran: M. Şehmus Güzel, “İnsan Yılmaz Güney”)

M. Sehmus Güzel, Yılmaz Güney ile ilgili iki kitabı daha bulunmaktadır: Özgür Yılmaz Güney ve Yılmaz Güney Hazinesi

Kitabın Künyesi
İnsan Yılmaz Güney,
M. Şehmus Güzel,
Kaynak Yayınları;
İstanbul, 1994, 268 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here