Proust’la Kayıp Zamanı Yakalamak – Zeynep Candır

“Sevdiğimiz zaman aşk o kadar büyüktür ki bir bütün olarak içimize sığmaz; sevdiğimiz insana doğru yayılır, onda kendisini durduran, başlangıç noktasına geri dönmeye zorlayan bir yüzey bulur; işte karşımızdakinin hisleri dediğimiz şey, kendi sevgimizin çarpıp geri dönüşüdür; bizi gidişten daha fazla etkilemesinin, büyülemesinin sebebiyse kendimizden çıktığını fark etmeyişimizdir.” Marcel Proust

Bizi bizden uzaklaştıran günlük hayat koşturmacaları arasında; durup düşünmeye, olup biteni anlamaya, yaşadıklarımız üzerine kafa yormaya vaktimiz var mı? Bundan çok başka bir zamanda, başka bir insan hayata dair öyle tespitlerde bulundu ki bizim varlıklarını bile duyumsamadığımız, zamansız olan her şeyi; aşkı, yalanı, acıyı, alışkanlığı, insanı, nesneyi, ruhu ve daha birçok kavramı tanımlamayı başardı. Onun “Kayıp Zamanın İzinde” adlı yapıtında cümlelerinin arasına gizlediği tüm fikirlerinin, saklandıkları yerlerden çıkarılıp biraraya getirilmiş hallerini bu kitapta bulabilirsiniz. O, Marcel Proust. Onun geçmiş zamanda söylediği “zaman”dan bağımsız sözlerini yakalamak ister misiniz?

Bu kitap, günlük hayatın ayrıntılarında kaybolmuşken kafasını kaldırıp biraz düşünmek isteyenler için…

“Kayıp Zamanlar İzinde”, Marcel Proust’un hayatının son 17 yılında yazdığı yaklaşık bir milyon ikiyüz elli bin sözcükten oluşan 3000 sayfalık dev romandır. 20 yüzyıl edebiyatının en büyük eserlerinden biri sayılır.

Zeynep Candır’ın Yaşam Öyküsü
1981’de İstanbul’da doğdu. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na kabul edildi. Picus adlı külür ve edebiyat dergisinde söyleşileri, Türk Edebiyatı üzerine çeşitli yazıları yayınlandı. 2006 yılından beri Özel Açı İlköğretim Okulu’nda Türkçe öğretmenliği yapmaktadır. Zeynep Candır’ın kaleme aldığı “PROUST’LA KAYIP ZAMANI YAKALAMAK” adlı kitap Kelime Yayınları araştırma- inceleme Dizisinden çıktı.

Marcel Proust’un Yaşam Öyküsü
Marcel Proust 10 Temmuz 1871’de Auteuil’de doğdu. Bütün yaşamını etkileyecek astım krizlerinin ilkini 1881’de geçirdi. 1890’da Hukuk Fakültesi’ne ve Siyasal Bilgiler Okulu’na kaydoldu. Aynı yıl Maupassant’la tanıştı. Arkadaşlarıyla birlikte Le Banquet dergisini kurdu; burada edebiyat eleştirileri yayımladı. 1893’te, Swann’ın Bir Aşkı’nın “eskizi” olabilecek nitelikte bir metin yazdı. 1894’te Dreyfus olayı başladı. Marcel Proust, Dreyfus yanlıları arasında yer aldı. 1895’te felsefe lisansı diplomasını aldı. 1898’te Dreyfus olayı büyüdü. Aynı yıl Zola’nın “J’accuse” adlı açık mektubu L’Aurore gazetesinde yayımlandı. Proust 1908’de büyük yapıtını (Kayıp Zamanın İzinde) annesinin 1905’deki ölümünden sonra yazmaya başladı. 1914’te Guermantes Tarafı’nı Grasset’ye hazırlamaya başladı. 30 Kasım 1918’de Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde yayımlandı. 10 Aralık 1919’da bu kitap Goncourt ödülü aldı. 30 Nisan 1921’de Guermantes Tarafı II ile Sodom ve Gomorra yayımlandı. Aynı yıl Proust, Gallimard’a Sodom ve Gomorra II ile Sodom ve Gomorra III’ün elyazmalarını verdi. 1922’de Mahpus ile Albertine Kayıp (Sodom ve Gomorra III) daktiloya çekilmeye başlandı. Proust, Ekim ayı başında bir bronşit krizi geçirdi, bunu zatürree izledi. Yazar, 18 Kasım 1922’de öldü.

Eserleri
Les plaisirs et les jours, 1896
Sur la lecture, 1906 (Okuma Üzerine, Nisan Yayınları, 1997) (Sésame için önsöz) (Bkz.Du Côté de chez Swann)
À la recherche du temps perdu (Kayıp Zamanın İzinde), 1913-1927
Bu eser 7 kitaptan oluşur:
1-Du côté de chez Swann (Swann’ların Tarafı), 1913
2-À l’ombre des jeunes filles en fleur (Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde), 1918
3-Le côté de Guermantes (Guermantes Tarafı), 1920
4-Sodome et Gomorrhe (Sodom ve Gomorra), 1922
5-La prisonnière (Mahpus), 1923
6-Albertine disparue (Albertine Kayıp), 1925
7-Le temps retrouvé (Yakalanan Zaman), 1927
Pastiches et mélanges, 1919
Contre Sainte-Beuve, 1954
Jean Santeuil (yarım kalmış), 1954

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here