Andrey Tarkovski tarafından çekilen 23 Polaroid fotoğraf

2006 yılında, Thames & Hudson tarafından yayınlanan Instant Light adlı kitap, “ünlü yönetmenin 1979’dan 1984 yılına kadar çekmiş olduğu, Rusya’daki evi, ailesi ve arkadaşlarının ve İtalya’da ziyaret ettiği yerlerin görüntülerinden oluşan renkli Polaroid karelerden oluşan bir seçkiyi” bir araya getiriyor.

Anında çekilen, görülebilen ve paylaşılabilen dijital kameraların artık herkesin elinde olduğu günümüzde, marka adıyla bütünleşmiş cihazlardan biri olan Polaroid fotoğraf makineleri artık neredeyse tamamen unutulmuş durumda. Özellikle 1970’ler ve 80’li yıllarda oldukça popüler olan bu cihazlar, 1986 yılında hayatını kaybeden ünlü Rus yönetmen Andrey Tarkovski için o zamanlar büyük bir esin kaynağı olmuştu. O yıllarda elbette henüz Polaroid’in ilk modellerini kullanmak durumunda olan Tarkovski, buna rağmen görüntü yakalamadakı ustalığını ve kendi estetik anlayışını bu cihaza da yansıtmayı başardı. Zira makinenin küçük kare gövdesinden çıkan bu fotoğraflar; Tarkovski sahnelerine özgü zengin, düşünceli, ağırbaşlı ve sonbahar tonlarına sahip güçlü ve canlı imgeler sunuyor.

Tarkovski’nin arkadaşlarından biri olan Tonino Guerra, yönetmenin Polaroid kullandığı bu dönemi şu sözlerle hatırlıyor: “1977’de, Moskova’daki düğün törenime Tarkovski elinde bir Polaroid kamerayla geldi. Bu cihazı daha yeni keşfediyordu ve onu bizim aramızda büyük bir keyifle kullandı. […] Tarkovski zamanın ‘uçup gitmesi’ üzerine çok düşünürdü ve yapmak istediği tek bir şey vardı: onu durdurmak — yalnızca bir an için, ve bir Polaroid kameranın resimleri üzerinde bile olsa.”

‘Retro’ ve ‘vintage’ sözcükleriyle birlikte eskiyen fakat unutulmayan, dolayısıyla belki de zamanla birlikte tamamen uçup gitmeyen ve yeniden moda olan eski fotoğraf makineleriyle çekilen bu eski kareler, usta yönetmenin filmleri kadar çektiği fotoğraflarda da zamanı daha uzun yıllar durdurmayı başarmaya devam edeceğinin birer göstergesi. (http://bonpurloryan.com/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir