Arkadaş, Maksim Gorki

Maksim Gorki, Arkadaş’ta, 19. yüzyıl gerçekçiliğinin en olumlu geleneklerini ilerici bir romantizmle birleştirerek toplumsal mekanizma tarafından dışlanmış “serserileri” konu almış; gerçekçiliği ve insansı bir sıcaklığı çarpıcı bir biçimde kaynaştırarak dünya edebiyatında yepyeni bir çığırın öncüsü olmuştur. Genç Gorki’nin bu gerçekçiliğinde yeni bir toplumsal bilincin uyanması ve insanca bir düzene duyulan ateşli tutku tüm çarpıcılığıyla yansır. Arkadaş, Gorki’yi anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap.
Uzayıp giden hayat yolunda, yolumuzun kesiştiği insanlar bizim için önemlidir. Yollarımızın kesiştiği insanlardan bir bölümü arkadaş olarak hem hayatımızda hem de yüreğimizde yer eder. Yıllar sonra kimisi tebessümle hatırlanır, kimisi de acı bir yüz ifadesi ile…
Gorkinin bu eserinde yabancı bir insan hayatının başka bir insanın hayatını nasıl etkilediğine şahit olacaksınız. Siz de kendi arkadaşlarınızı düşünüp onlar hakkında bir yargıya varabileceksiniz. Acaba yüreğim için doğru bir insan mı diye düşünecek ve cevabına göre yüreğinizin kapılarını ya açacak ya da kapatacaksınız.

Maksim Gorki, Arkadaş, Yayınevi: Oda, Çeviren: Gülen Aktaş, Yayın Yılı: 1999, 158 sayfa

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here