Bir Türk Subayının Ağrı İsyanı Anıları – Rohat Alakom

Rohat Alakom’un hazırladığı “Bir Türk Subayının Ağrı İsyanı Anıları” adlı kitap Avesta Yayınları arasından çıktı.

Ağrı Ayaklanması’nı konu edinen bu kitap, bir Türk subayının bir Kürt ayaklanmasını hem yaşayışını, hem de bu ayaklanmaya bakışını ele alıyor. Yaklaşık elli yıl önce Dünya gazetesinde tefrikalar halinde yayımlanan “Doğu İsyanlarında Bir Türk Subayı” adlı bu yazı dizisi 6 Mart 1953 günü başlamış, 29 Nisan 1953 tarihine kadar devam etmiştir. Değişik bölümler halinde tam 51 gün süren yazı dizisi, bu yıllardaki en uzun Kürt tefrikası olarak bilinir. Bu yazı dizisi, gazetenin bir düzeltme notunda örneğin kısaltılmış haliyle o yıllarda “Doğu tefrikası” diye de adlandırılmıştır. Yazı dizisinin başlığıyla birlikte her gün “Günü gününe tutulmuş notlar” ve “Anlatan: Zühtü Güven” açıklamaları da yer almış, bu açıklamalar her tefrikada tekrarlanmıştır.
Zühtü Güven’in yarım asır sonra ilk kez kitap olarak çıkan anıları, Serhat bölgesindeki Beyazıt, Iğdır, Tuzluca, Kağızman, Kars gibi merkezlerin yerel tarihlerinin bilinmesi ve yazımı açısından da önem taşımaktadır.

Bîranînên Serbazekî Tirk ên Serhildana Agriyê
“Bîranînên Serbazekî Tirk ên Serhildana Agriyê” ku ji aliyê Rohat Alakom ve hatine amadekirin, di nav weşanên Avesta de derket.
Bîranînên serbazê tirk Zühtü Güven di 1953 yan de di rojnameya “Dünya”yê de çap bûbûn.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Bir Türk Subayının Ağrı İsyanı Anıları
Rohat Alakom
Avesta Yayınları / Kürt Araştırmaları Dizisi
Kürtçe,Türkçe
İstanbul, Mayıs 2011, 1. Basım
160 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here