Çerkes Ethem “Apoletsiz General” – Turgut Türksoy

Resmi Tarih yazıcılarının “Kurtuluş Savaşı Kahramanları” olarak öne çıkarttığı bir çok komutanın Amerikan Mandacılığını savunduğu, kurtuluş umudunun Kaf Dağı´nın ardında, ulaşılması olanaksız bir hayal olarak değerlendirildiği işgal günlerinin karanlığını parçalayan genç bir Çerkes, hapishanelerden çıkarttığı katillerden ve eşkıya çetelerinden oluşan bir ordu kurarak işgale karşı ilk silahlı direnişi başlattı.
Yunan Ordusunun ilerleyişini durdurduğu, Ankara´daki Meclisi ve Hükümeti dağılmanın eşiğine getiren gerici isyanları kolaylıkla bastırdığı için Meclis tarafından “Milli Kahraman” ve “Milletin Kurtuluş Umudu” olarak adlandırılan bu Çerkes, Pşevu Ethem Bey´dir.
Milli Kahraman ilan edilen Ethem Bey´in, başını İsmet İnönü´nün çektiği bir klik tarafından “Hain” olarak ilan edilmesine yol açan olayların hikayesini ve kahraman olarak tanıdığımız bazı kişilerin gerçek yüzlerini bu romanda bulacaksınız.

Kitabın Künyesi
Çerkes Ethem “Apoletsiz General”
Turgut Türksoy
Siyah Beyaz Basın Yayın
Yayın Tarihi: Nisan 2009
278 Sayfa

Turgut Türksoy ‘un Hayatı
1961?de Ankara?da doğdu. Çocukluğu gecekondu mahallelerinin çamurlu sokaklarında, gençliği 12 Eylül zindanlarında geçti. DEV-LİS yöneticisi olmaktan ve politik nedenlerden dolayı 10 yıl hapis yatıp yasaklandı. BSP GYK üyeliğinde ve ÖDP?nin kuruluşunda yer aldı. Çerkes Ethem: Apoletsiz General isimli romanıyla ?Kafkas Diasporası 2008?in en iyi yazarı? ödülünü kazandı.

Türksoy?un Eserleri:
? Ararat?ın Laneti ?Bir Halkın Hazin Öyküsü? (Siyah Beyaz Yayınları, 2007)
? Çerkes Ethem: Apoletsiz General (Siyah Beyaz Yayınları, 2008)
? Deniz: Güneşin Çocukları (İmge Kitabevi Yayınları, 2010)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here