Ceylan Koryürek?in Şiirleri: Yanılgılar – Hasan Akarsu

Ozan Ceylan Koryürek 1962 Ankara doğumlu olup ?Birikintiler? (1995), ?Şeytan ve Şiir? (1996) adlı iki şiir yapıtına ?Yanılgılar?ı ekledi. Ozanın şiirleri Papirüs, Türk Dili Dergisi, Karşı, Damar, Milliyet Sanat vb dergilerde yayımlandı.
Ceylan Koryürek?in şiirlerinde sevi izleğinin ağırlıkta olduğu gözleniyor. Şiire küskün olduğu dönemlerden geçiyor:? Yıllar önce yaktığım şiirlerimi/Kanı kaldı eski bahçede ? derken sevdiği isimleri de yastığının altına koymadan edemiyor, onlar umudu oluyor.İmge yüklü şiirleriyle ilgi çekiyor:?…Bir dostun ayak izleri/Dökülür gözyaşlarım da (s.11)…Ölüm mangası gibi peşpeşe sıralanır yitirişler (s.12) …Hepimiz hancıyız içimizde konaklayan umut //Yenilgilerden kale yaparız/ Oynarken mutluluk oyunu (s.13)…Düşerken kucaklamakta ustadır şeytan(s.14)…Düşünceler korumasız güle sarılırken / Kolay ölmüyor tanıdık bir yüz/ Uzun sürüyor sevmenin can çekişmesi/…Yaşam ki dindirilmiş çarpışmasıydı son durağı?(s.17) Ozan, sevilme isteğinden, ayrılmanın acısından, biten aşklardan, sevgisizliğin hançerinden,kaygılardan karanlıklardan, geçmişten, yalnızlığından vb sıkça söz ediyor. Seviyi kimi kez kukla oyununa benzetiyor ve umudun kurbanı oluyor 😕 …Nereye gideceğini bilemeyen bırakılmışlık / Soluklanırken vuruluyor insan/ Yazgı bizi buluyor sürekli yer değiştirsek de// …Tutunuyoruz iç çekişlere//…Ad değiştiren çıkmaz sokaktaki ilişkilere/ ip uçlarında sallanıyor gövdeler / Alıkoyulduk ! Kurbanıyız umudun ? (s.30-31). Ozan ? ertelenmiş kavuşmaların bağışlanamayacağını ? belirtirken, anneannesini, çocukluğunu yitirdiği için üzülüyor. ? Geçtiği her yeri koruyor zaman ? diyerek geçmişini sorguluyor.

Ozanın şiirlerinde, imge zenginliği yanında, soyut bir söyleyiş olduğunu da vurgulamalıyız:?Bir uyanışın küçük süsleridir umut/…Taşıyor içindeki çarpıntılı sevinci//Kendini gizleyen bir bakış/ Yaşama gücünü uyanık tutan//…katlanılması gereken her şey sessizlik /…Diz çökerken gözden kaybolan kuş/Korkunçtur yanılgının yüze vuruşu …?(s.38-39) Seviyi, sevginin ölümsüzlüğü olarak niteleyen ozan, çağrışımlara da yer veriyor şiirlerinde :?Aşk bir savaş değildi ki kazanılsın/Aynı düşte uyuya kalmak isteğiydi//Sizi sevdiğim kadar suçluyum /Cennet kulesinden düşerken ben/hissetmek istiyorum umudun bittiği yerde/Sevginin ölümsüzlüğünü ?(s.42). Sevi bir bakıma ?gizemli konularla esrik?olma durumu, ? o tensel dokunuşun ? çekiciliğini olsa da, seviyi yitirdiğimizde duyduğumuz acı, her şeyi silip götürmez mi? ?Evreni kuşatan /Sonsuz mavi çarşaf/ Birazdan allak bullak olacak/Aşkın ürpertici hıçkırıkları/Sırılsıklam Yağacak?(s.45) diyen ozan, bu gerçeği ne güzel yansıtıyor.

Ozan, özgün benzetmeleriyle, sözcük seçimindeki titizliğiyle de iyi bir şiirin ardında olduğunu kanıtlıyor:?Üzerinde donup kaldı gülüşü (s.48)…Eğilir başları ölüme doğru (s.51)…Dibe çeker istek bataklığı/ Şans kısacık ayaklanışın bozgunu/ Duracağı yeri bilemeyen aldanışın sevinci(s.53)…Sarsılarak uyandı yalnızlık (s.54)…Güneşsiz de sürgün veriyor anılar (s.56)…Duyguların şırıltısıydı insan sesleri (s.58) Sezgiler dans ediyor bakışlarda (s.59)…Yaşamak için onarıyoruz acıyı (s.61) …Dörtnala koşar pişmanlıklar …?(s.65). Ozan, yaşamayı ?Hiçbir şeyi unutmamak? olarak algılarken yaşamını şiire adayanları ne güzel tanımlıyor:? sihirbaz şapkası gibidir şair/ İçine atar acı sözleri/Dizeler yaratır, çiçeklenmiş taptaze?(s.79).
Ceylan koryürek, imge yüklü şiirlerinde, özgün benzetmeleriyle, soyuta yaslanışıyla, sözcük seçimine gösterdiği özenle ilgi çekiyor.

Hasan Akarsu
Türk Dili Dergisi Mayıs Haziran 2010

Kitabın Künyesi
Yanılgılar
Ceylan Koryürek
Sone Yayınları
İstanbul, 2010,
88 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here