İstanbullu, Mehmet Tanju Akerman

“Bence garip bir isim oldu İstanbullu? İstanbullu var mı? Bunu soruyor herkes. Böyle giderse ilerde Antalyalı da olmayacak. Kayserili de. Bin yıl sonra oraya gelenlerde olmayacak. Olmaz öyle şey, Dünyanın her yerinde insan var. İstanbul´da da İstanbullu vardı. Ben onu yazdım.
(…) Göçler İstanbul’un dengelerini değiştirdi ve bambaşka bir İstanbul çıktı karşımıza. Bu bir değişim miydi, işgal miydi, ilerleme miydi, zenginlik miydi neydi bu… Göç, göç, göç ve göçlerin ettiği. En yakın tanıklarından biri olan ben bunu yazmalıydım. Nasıl? Roman mı? İnceleme mi? Araştırma mı? Yazmalıydım ama nasıl. Sonunda kararımı verdim, gördüğüm gibi yazacaktım. İçimden geldiği gibi yazacaktım. Gözlem, anı ve yorum üçünü karıştırıp beğeninize sunacaktım. Kararımı verdim. Başarılı olur muyum diye endişe etmiyorum. O günü ve bugünü birlikte göreceğiz. Bir İstanbullu olarak yorum da yapacağım. Tabii taraflıyım bu konuda.”

Mehmet Tanju Akerman

Mehmet Tanju Akerman; Editör: Halil Temel
Elçi Yayıncılık; İstanbul, 2005, 3. baskı, 160 sayfa

Mehmet Tanju Akerman’ın Hayatı
Aslen bankacı olan Mehmet Tanju Akerman, 1942-İzmit doğumlu olup; bir İstanbul beyefendisi, bir gazeteci ve sanat adamı olarak, kentte yaşamanın bilinci ve sorumluluğu içinde bu kitabı kaleme almış. Akerman?ı; 1958?den beri Sanat Dünyası, Yelken, Otağ, Zeren, Denge, Bir Sanat gibi dergilerden ve İzmit Türk Yolu, Kadıköy, Haberde Ekspres, Sabah ve Önce Vatan gazetelerindeki yazılarından tanıyoruz. Yayınlanmış 44 kitabı bulunan T. Akerman, sarı basın kartı sahibi olup; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İstanbul Gazeteciler Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir. Halen Kadıköy?de çıkan ?Sanat Yaprağı? adlı aylık kültür ve sanat gazetesinin genel koordinatörlüğünü ve Radyo Light FM?de ?Çevre ve İnsan? adlı programı hazırlayıp sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here