Kadın, Aşk ve İktidar – M. Şehmus Güzel

“Kadın konusunda yazılacak dünya kadar şey var: Nasıl mücadele etmekten, örgütlenme biçimine. Neler yapılması gerektiğinden kadın ve erkek ilişkisine. Kadınların siyasi isteklerinden mesleki isteklerine: Kaymakam ve vali olmak için yapılanlar. Siyasi partilerdeki değişik türdeki çalışmalar… Sinemada, resimde, tiyatroda, müzikte ve diğer sanat dallarında kadın(lar) ve kadına “BAKIŞ”. Bugünkü kadın ve yaptıkları, yapmak istedikleri, mücadelesi… Tarihten gelen örneklerin bilinmesindeki yarar(lar): T Büyük harfle Tarihte kadın. Osmanlı İmparatorluğu’nda kadına oy veren ERKEKLER. Fransa’nın ihtilalci kadınları… Toplumsal tarihi bilmek: Mücadele tarihine sahip çıkmak. Bu aslında yazıl(a)mayan tarihtir.

Ve işte bu bağlamda bu çalışma eğer birkaç sayfalık bir katkı yapabilirse amacına ulaşmış olacaktır. Kadın konusunda erkekler de yazıyor. Yazmalı. Yazacaklar mutlaka. Ama kadının konumu, sorunları/sorunu, mücadelesi, örgütlenmesi ERKEKLERE BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİDİR: KADIN VE ERKEK CUMHURİYET(LER)İ YARATABİLMEK İÇİN.”
Tanıtım Yazısı

Kitabın Künyesi
Kadın Aşk ve İktidar,
M. Şehmus Güzel,
Alan Yayıncılık,
Baskı Tarihi: 1996
266 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla İnceleme
Tarlalardan Ocaklara, Sefaletten Mücadeleye / Zonguldak-Ereğli Kömür Havzası İşçileri, 1848-1922 – E. Attila Aytekin

Zonguldak-Ereğli kömür havzasında madenciliğin başlaması, hem bölge halkı hem de Osmanlı İmparatorluğu için çok önemli bir gelişmeydi. 1848'den 1922'ye kadar...

Kapat