Kont Tolstoy ? Georgiy Valentinoviç Plehanov

Georgi Valentinoviç Plehanov’un Toplu Eserleri’ndeki makalelerinden derlenen “Kont Tolstoy”, “Karl Marx ve Lev Tolstoy” ile “Bir Kere Daha Tolstoy Üzerine” adlı iki uzun makaleden oluşuyor. “Sık sık sosyalistlerle ortak hiçbir yanının olmadığını iddia eden Kont Tolstoy, bildiğim kadarıyla Marx’ın bilimsel sosyalizminin hakkını vermek için asla herhangi bir gayret göstermedi. Bu anlaşılır bir şeydir, çünkü sosyalizmi hemen hemen hiç tanımıyordu” diyen Plehanov, Marx’ın öğretisi ile Tolstoy’un öğretisinin tamamen zıt olduğunu da ekliyor.
“Kont Tolstoy” adlı kitabında Plehanov, Tolstoy hakkındaki görüşünü, “Sadece ezenlerin uğradıkları ahlaki kaybın yüzlerine yansıyan basıncını gözleyerek ölen Tolstoy, ülkesine şunu söyleyebilmekteydi: ‘Senin için, sana işkence edenlerin ıslahına katkıdan başka hiçbir hak tanımıyorum’.
Plehanov’un Tolstoy hakkındaki düşüncelerinin özeti ise şu cümlede gizli: “Hayatının sonuna kadar kutsal suyla yıkanmış bir metafizikçi olarak kaldı”.
http://www.evrensel.net/03/08/28/kultur.html#2

Kont Tolstoy
Yazar: Georgi Plehanov
Yayınevi: YGS Yayınları
Basım tarihi: Ağustos 2003

Yorum yapın

Daha fazla İnceleme
Fransız Devriminde Kadınlar – Galina Serebryakova

Galina Serebryakova´nın "Fransız Devrimi´nde Kadınlar" adlı yapıtı, temel sosyal ve siyasal ilişkilerin altüst olduğu bir dönemi kadın kahramanlar aracılığıyla anlatıyor....

Kapat