Orkide Bakımı, Anlamı ve Özellikleri

Orkide bakımı, anlamı ve özellikleri

Orkide bitkisi oldukça sevilen bir bitkidir. Bakımının püf noktalarına önem verildiğinde sizleri çiçekleri ile ödüllendirirler. Ayrıca daha uzun süre yaşarlar. Bu nedenle bitki bakımı konusunda deneyim sahibi olmasanız da yazımız size rehberlik edecektir. Böylece bitkinize daha iyi bakacak ve belki de çok daha fazlasına sahip olup yakınlarınıza hediye edecek ya da minik bir orkide köşesine sahip olacaksınız. Hazırsanız başlayalım!

Orkide çiçeği özellikleri oldukça fazladır. Ancak birkaçını belirtmek isteriz.

  • Orkide çiçekleri çok fazla tür ve renge sahiptir. Her rengi kendine özgü bir anlamı ifade eder.
  • Sevilen ve gösterişli bir bitki olduğu için hediye olarak tercih edilirler.
  • Her özel gün ve kişiye hediye edilebileceği için dal sayısı herkes satım alıp dilediğine hediye edebilir. Üstelik fiyat olarak da uygundur.
  • Orkide çiçeği fiyatları, dal sayısı, çiçeğin rengi, büyüklüğü ve bunun gibi özellikleri göz önüne alındığında değişkenlik gösterebilir.

Orkide çiçeği renkleri ve anlamları

Orkide çiçeği anlamı zarifliktir. Her rengin kendine özel bir anlam ifade ettiğini daha önce belirtmiştik. İşte orkide renkleri ve anlamları;

  1. Beyaz orkide anlamı saflık ve masumiyettir. Gelin çiçeği olarak tercih edilmektedir. Ayrıca hediye olarak verildiklerinde pek çok özel güne uyum sağlarlar. İlişkilerdeki masumiyeti belirtir. Anneler ve öğretmenler günü gibi özel günlerde çok fazla tercih edilirler.
  2. Pembe orkide anlamı koşulsuz sevgidir. Hediye olarak birine orkide verdiğinizde o kişiyi koşulsuz olarak sevdiğinizi belirtirsiniz.
  3. Mavi orkide ise eşsizliği ifade eder. Bu nedenle bayanların her biri mavi orkide sahibi olmak ister. Ancak belirtmek isteriz ki mavi orkideler bir dahaki çiçeklenme dönemlerinde beyaz olarak açarlar. Bunun nedeni orkidenin yapraklarının boyanmasıdır.
  4. Sarı orkide anlamı ise içtenliktir. Arkadaşlar arasındaki içtenliği temsil ederler.
  5. Mor orkide ise asaleti temsil eder. Ayrıca bulundukları her ortama uyum sağlar ve şıklık katarlar.

Yakınlarınıza ya da birine duygu ve düşüncelerinizi belli etmek için orkide çiçeği hediye etmeye karar verdiyseniz, yerel mağaza aramadan internette arana yaparak bulunduğunuz ya da alıcınızın konumuna en yakın olan çiçekçi firmalarını listeleyebilirsiniz. Örneğin; Bakırköy çiçek siparişi şeklinde bölge araması yapmalısınız.

Orkide çiçeği bakımı

Orkide çiçeği bakımı püf noktalarına dikkat edildiğinde çok basittir. Sulama, gün ışığı, gübreleme, toprak ve saksı seçimi dikkatli yapıldığında orkide çiçeğinizi kendinize uzun süreli bir dost edinebilirsiniz. Ayrıca yerini ne kadar çok severse o kadar çok çiçek açarlar. Çiçekleri ile ödüllendirirler adeta bizleri.

Orkide çiçeği toprağı suyun geçişini sağlayan ve özel bir toprak olmalıdır. Bazı uzman orkide severler orkide topraklarını kendileri yapabiliyor. Bunun için kozalak gibi doğal doğa ürünleri gerekiyor.

Orkide saksısı ise şeffaf olmalıdır. Çünkü çiçeğin kökleri ışığı yeterli miktarda almalıdır. Eğer farklı bir saksı tercihe derseniz, çiçek ışık alamaz ve yeterli şekilde büyüyemez.

Orkide sulaması haftada bir kez yapılmalıdır. Yaz aylarında ise haftada iki kez olmalıdır. Ancak suyun miktarı oldukça önemlidir. Sulamayı ne zaman yaptığınız sürekli unutuyorsanız parmağınızı toprağın içine batırarak ne kadar susuz kaldığını anlayabilirsiniz toprak nemli ise sulamayı geciktirmelisiniz.

Orkideler yılda bir kez bitki besini ile beslenmelidir. Bunun yanı sıra doğal bitki besini elde edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here