Romeo ve Juliet (Çizgi Roman) – William Shakespeare

William Shakespeare’den Tüm Zamanların En Tanınmış Aşk Hikayesi Romeo ve Juliet.

“Ama dur! Şu pencereden süzülen ışık da ne?
Orası doğu, Juliet de güneşin ta kendisi.

“Ah Romeo, Romeo! Neden Romeo’sun sen?”

“Adın ne değeri var ki? Gül dediğimiz şeyin
Adı başka olsa da gene güzel kokardı.

Romeo ve Juliet’teki balkon sahnesi William Shakespeare’in en kalıcı cümlelerinden bazılarını içerir.

İlk kez 1597’de basılan Romeo ve Juliet halen Shakespeare’in en sevilen oyunlarından biri, dünyanın her yerinde düzenli olarak sahnelendiği gibi, başka mecralara da sıkça uyarlanıyor: Klasik müzik (Berlioz [1839] ve Çaykovski [1870]), opera (Gounod [1867]), bale (Prokofiev [1935]), müzikal (Leonard Bernstein’ın West Side Story / Batı Yakasının Hikâyesi [1957]), film (pek çok!) ve elbette çizgi roman.

Bu popülerlik onun trajik bir şekilde sonuçlanan masum gençlik aşklarının da başlıca örneği olmasıyla sonuçlandı. Verona’lı iki ailenin arasındaki düşmanlık Romeo ve Juliet’in aşkına engel olamaz, ama bir araya gelmelerini de engeller. Capulet ve Montague ailelerinin belki de nereden kaynaklandığı bile hatırlanmayan husumeti, hem bahtsız âşıkların, hem de dört soylu gencin ölümüne yol açar.

Olayların geçtiği şehir de bu trajedi sayesinde kahramanları kadar meşhur olmuştur. Gerçi Shakespeare, “Veronalı İki Centilmen” ile bu şehre olan ilgisini ikinci kez belli etmiştir ama Verona’yı ziyaret etmediği sanılıyor. Gençler ise, özellikle 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Juliet’in evini ziyaret edip ünlü balkona hasretle bakarak, duvarın her çatlağına aşk mesajları yerleştiriyor.

William Shakespeare’in sayısız filme, tiyatro oyununa ve kitaba konu olan, tüm zamanların en büyük ve en trajik aşk hikâyesi Romeo ve Juliet Şimdi de NTV Yayınları’nın Dünya Klasikleri serisiyle çizgi roman olarak karşınızda…
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Romeo ve Juliet
William Shakespeare
NTV Yayınları / Çizgi Roman
Çizer: Will Volley
Çeviri: Sevin Okyay
Resimli, Renkli
İstanbul, Ocak 2012, 1. Basım
162 s. — Kuşe– Ciltsiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here