Tanrının Eli / Futbolun Kayan Yıldızı Diego Maradona’nın Yaşamı – Jimmy Burns

İngiliz gazeteci Jimmy Burns, geniş zamana yayılmış titiz bir çalışma sonucunda, “dünyanın gelmiş geçmiş en yetenekli oyuncusu” olarak nitelediği Diego Armando Maradona’nın yaşamını kaleme aldı. Burns, Buenos Aires’in yoksul bir mahallesinden çıkıp büyük bir hızla tüm dünyanın konuştuğu bir yıldıza dönüşen Maradona’nın efsanelerden arındırılmış öyküsünü Tanrının Eli (Hand of God) adlı yapıtında tüm açıklığıyla anlatmaya çalışıyor. Maradona’yı bir anti-kahramana dönüştüren zorlu yaşam koşulları, yirmili yaşlarda saplandığı uyuşturucu batağı, mafya ve entrikalar kitapta ayrıntılarıyla yer alıyor.
(*)“Dünyanın en büyük futbolcusu” sıfatı sadece iki oyuncu için kullanıldı. Birincisi Brezilyalı Pele, diğeri de Arjantinli Diego Maradona. Pele sahada büyük bir usta olduğu gibi, saha dışında da neredeyse bir aziz kişiliğine sahip oldu. Maradona’nın kişiliği ise çok daha karmaşık: Olağanüstü yetenekli bir futbolcu ve hemen aynı ölçüde yanlışlarla dolu bir insan.
Jimmy Burns ‘ün kaleme aldığı biyografi tam zamanında yayımlandı. 1986 Dünya Kupası ‘nda Arjantin ‘i şampiyonluğa taşıyan Maradona efsanesi, on yıl sonra bugün hemen her hafta yapılan açıklamalarla darbe üzerine darbe yiyor.
Maradona geçen eylül kokain iptilasından kurtulmak için bir klinikte tedaviye yattı. Bunun ardından, menajeri Guillermo Coppola hakkında eroin kaçakçılığı iddiasıyla dava açıldı. Gazeteler Maradona’nın yakın çevresiyle ülkenin en zirvedeki politikacıları arasındaki ilişkiler konusunda bir yığın spekülasyonla dolu.
Burns yalnızca derin bilgi sahibi bir futbol meraklısı değil, aynı zamanda Arjantin siyasetini yakından izleyen bir araştırmacı gazeteci. Dolayısıyla kitabı, Maradona’nın hikayesini anlatmakla kalmıyor, futbolun Arjantin toplumu ve siyasetinde oynadığı rolü de tahlil ediyor.
Diego Maradona, Buenos Aires ‘in gecekondularında, çok yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sahalara çocuk yaştayken, maç aralarında seyircileri futbol yetenekleriyle eğlendirmek için çıkarıldı. Kısa zaman sonra ailesi ve herkes Diego’nun ayaklarında bir altın madeni yattığını farketti.
Olağanüstü bir yetenek, hiç bir zaman olgunlaşamayan bir kişilik, başkalarınca sömürülme ve kendi kendini mahvetme dürtüsü bileşiminin pekçok spor yıldızının öyküsü olduğu bilinir.
Ancak Maradona’nın öyküsü, spor yıldızları arasında bile pek görülmeyen bir biçimde siyaset ile içiçe geçmekte. Maradona’nın yıldızlığa yükselişi, Arjantin’de askeri yönetim ve “kirli savaş” ile aynı döneme rastladı. Cunta, Maradona ve futbolu “kirli savaşı” gizlemek için kullandı.
Arjantinli demokratlar da Maradona’dan yararlanmak konusunda daha az hevesli olmadılar. Başkan Carlos Menem, uyuşturucu kullandığı ve gerek İtalya gerekse Arjantin’deki yeraltı dünyasıyla ilişkileri bilindiği halde futbol kahramanı ile “dostluğunu” kullanmayı ihmal etmedi.
Sonunda Maradona günahlarından çok erdemleriyle hatırlanacak. Görülmemiş yeteneklerini herhalde kelimeler değil videolar daha iyi anlatır. Yine de futbolun sosyolojisine de merak duyanlar Burns’ün spor gazeteciliğinin sınırlarını çok aşan kitabını okumalı.”
(*) Bloomsbury, The Economist dergisi, 23 Kasım 1996

Kitabın Künyesi
Tanrının Eli / Futbolun Kayan Yıldızı Diego Maradona’nın Yaşamı
Jimmy Burns
Çeviren: Ali Kaftan
İthaki Yayınları
Baskı Tarihi: 2003
398 sayfa.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here