Tırtıl Yazıları – Erdal Şekeroğlu

?Prof. Dr. Erdal Şekeroğlu, ?doğayı konuşturanlar, okuyanlar? sülalesinin on binlerce üyesinden biridir ve ne mutlu bize ki, bizim zamanımızda ve bizim ülkemizde yaşamaktadır.

Ataları arasında Ezop ve Bacon da vardır. Ama ne Ezop gibi ?köle diliyle? konuşur, ne de Bacon gibi, kafası karışıktır. Bilimsel sosyalizmle, diyalektik materyalist düşünceyle aydınlanmış bir çağdaşımızdır.

Tırtıl Yazıları, Ezop masalları gibi, doğayı perde olarak kullanmaya çalışmayan, doğayı insanın dünyasını anlamak için bir kaldıraç olarak kullanırken Tanrıya sığınma ihtiyacı da duymayan tam anlamıyla özgür bir bilim adamının güncel yazılarından oluşuyor. (?)

Şekeroğlu?nun yazıları, yalnızca doğa ve insan toplumu arasında bağlar kuran, birinden diğerine iplik taşıyan bir mekik değildir; bu yazıları bir doğabilim kitabının parçaları olarak da okuyabilirsiniz. Bir ansiklopedi karıştırır gibi, hayvanların, böceklerin dünyasında, ?insanlara bulaşmadan? dolaşmayı da deneyebilirsiniz. Eğer, insanoğlunun azınlık bölümünün karanlık, korkunç, sömürücü gölgesinden kurtulabilirsek, dünyamızın daha ne kadar güzel, ne kadar ilginç olacağını da, doğaya bu tam içinden bakış sayesinde görebiliriz.?
Aydın Çubukçu

Kendi anlatımıyla Prof. Dr. Erdal Şekeroğlu:
?Nüfus kaydıma il Elazığ, gün 30 Haziran 1947 olarak işlenmiş. Ben ise kendimi hep dünya vatandaşı olarak gördüm. Türkiye?nin neredeyse tüm barajlarına ilişkin sulama alanlarının haritasını yapan bir topografın oğlu olma şansı nedeni ile görmediğim il, tanımadığım halk kalmadı gibi Türkiye?de. Okulları Ankara?da tamamladım, arkasından lisans üstü çalışmalarım için yurtdışı yaşamı aldı ömrümün bazı yıllarını.
Öğretim üyeliği, öğrenciler. Beni ayakta tuttular.
Eşim, oğlum ve kızım; sonsuz destek grubu.
Çukurova, 1976?dan bu yana öğretim üyeliği.
Sonra Tırtıl boy attı.
Soran olursa böcekçiyim, böcekler ile büyüyüp, çoğalıyorum her geçen gün.?

Kitabın Künyesi
Tırtıl Yazıları
Erdal Şekeroğlu
Evrensel Basım Yayın
Basım Tarihi : 05 – 2002
Sayfa Sayısı : 247

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here