Ünlü Yazarların Yazar Olmadan Önceki Meslekleri

George OrwellÜnlü edebiyatçıların, yazar olmadan evvel yaptıkları meslekleri derledik.

1. Hademe John Steinbeck
Eşi Carol Henning ile tanışana kadar tur rehberliği ve hademelik yapmış Steinbeck. Henning’den sonra eşiyle birlikte plastik manken üreten yazar, bu iş battıktan sonra uzun süre ailesinden yardım almış. Neyse ki ‘Fareler ve İnsanlar’ yazarın tanınmasını sağlamış.

2. Agatha Christie
Birleşik Krallık’ın, Almanya’ya savaş açtığı 1914’te, gönüllü yardım ekibine katılmış Agatha. Dört yıl boyunca da karşılığında hiçbir ücret almaksızın devam etmiş eczacı asistanlığına. Savaş sonrası iki yıl kadar daha meslek edindiği eczacılıktan edindiği deneyimleri 1920’de yayınlanan Hercule Poirot adlı kitabında kullanır ünlü yazar.

3. Böcek ilaçlayıcısı William S. Burroughs
Amerikan Ordusunda yer alan Burroughs, 1942’de psikiyatrik sorunlarından ötürü ordudan çıkarılmış. Chicago’ya dönmek zorunda kalan yazar, burada böcek ilaçlayıcısı olarak çalışmaya başlamış. Dahası çok da sevmiş yeni mesleğini. 1970’te yayınlanan ‘Exterminatör’ adlı öykü kitabının ilham kaynağını da bu deneyimlerden aldığı söylenir.

4. Bulaşıkçı Orhan Kemal
Orhan Kemal’in babası, 1931 yılında siyasi nedenlerden ötürü Suriye’ye yerleşmek zorunda kalır. O sıralar ortaokul çağlarında olan yazar da eğitimini yarı da bırakarak babasıyla birlikte Suriye’ye yerleşmek zorunda kalır haliyle. Burada zor zamanlar yaşayan ailesine yardım edebilmek için bulaşıkçılık ve matbaa işçiliği yapar büyük yazar. Suriye dönüşünde Türkiye’de ki mesleği ise çırçır fabrikasında işçi olmak olmuş Orhan Kemal’in.

5. Fabrika işçisi Charles Dickens
Dickens çok erken yaşta kaybeder babasını. Babasının vefatının ardından da daha 12 yaşındayken fabrikalarda çocuk işçi olarak çalışmak zorunda kalır. Burada çalıştığı zamanlar boyunca kendisine yardımcı olan Bob Fagin adlı iş arkadaşından, ikinci kitabı ‘Oliver Twist’te sıkça bahseder yazar. Fabrika işçiliği zamanlardan sonra ise; hukuk bürolarında çalışmış ve gazetecilik yapmış.

6. Mühendis Fyodor Dostoyevski
15 Yaşındayken ailesinin zoruyla Nikolayev Askeri Mühendislik Enstitüsü’ne gönderilir Dostoyevski. Burada okurken annesini ve babasını kaybeder yazar. Mezuniyetinin ardından da mühendis olarak hayatını kazanır Dostoyevski. Sonrasıysa Fransızcadan çeviriler dönemi (Balzac’dan çeviriler yapar)ve ilk kitabı olan ‘İnsancıklar’dır.

7. Cerrah Arthur Conan Doyle
Edinburgh Üniversitesi’nde tıp okuyan Arthur, öğreniminin ardından Batı Afrika’da gemi hekimi olarak çalıştı. Daha sonra İngiltere’ye dönerek kendi muaynehanesini açan yazar, burada hastalarından kalan tüm boş zamanlarında hikayeler yazar. Aslında öncesinde bir romanı basılmış olsa da yazarlık kariyeri Sharlock Holmes hikayesi ‘Kızıl Dosya’yı yazamasıyla başlar.

8. Minibüs muavini Hasan Ali Toptaş
Hasan Ali Toptaş’ın babası minibüs şoförüydü. Hasan Ali’yse liseyi bitirene kadar, okuldan arta kalan zamanlarında babasının yanında minibüs muavinliği yapar. Bu yıllarda ki deneyimleri 1993’te yayınlanan ‘Sonsuzluğa Nokta’ romanına da ilham kaynağı olur.

9. Robert Frost
Ünlü şair küçüklüğünde gazete dağıtırmış. Üniversite öğrenimini yarıda bırakan şair, iki ay sonra öğretmen ve sınıf asistanı olarak işe başlamış. Hatta ilk şiiri ‘My Butterfly: En Elegy’ yayınlandığında ise bir ampül fabrikasında işçi olarak çalışıyormuş Robert Frost.

10. Sinema operatörü James Joyce
James Joyce on parmak on marifet bir yazar aslında. Türlü işlerde de çalışmış. James Tıp eğitimi almış ama İtalya ve Hırvatistan’da şarkıcıi piyanist olarak çalışmış. Sonrasındaysa İngilizce öğretmenliği yaptığı bir aralık olmuş. Daha sonra eşi olacak olan Nora Bamacle ile Dublin’in ilk sineması ‘The Volta’yı İrlanda’ya gider ve sinema operatörü olarak hayatına devam eder. Dublin’de sinema işini batırır ama yazdığı kısa öykülerle ‘Dublinler’i yayınlar burada.

11. Vergi memuru Franz Kafka
Kafka, Ferdinand Üniversitesi’nden hukuk diplomasını aldıktan sonra bir müddet ücretsiz olarak avukatlık yapar. Sonrasındaysa 9 ay bir sigorta firmasında çalışır ama yoğun çalışma saatleri nedeniyle ayrılır buradan. İyi de olur çünkü ayrılmasından sonra yazmaya bolca zaman bulur Kafka. En uzun işiyse, Endüstriyel Zarar Enstitüsü’nde vergi tahakkuk memurluğu yaptığı dönemdir.

12. Bulaşıkçı Jack Kerouac
Kerouac pamuk toplayıcılığı, gece bekçiliği, benzinlik görevlisi, yangın gözcüsü ve Orhan Kemal gibi bulaşıkçılığın da içinde olduğu çok hemen her işte çalışmış. Yazarın en ünlü romanı ‘Yolda’da bu mesleklerde ki tecrübelerinden sıkça bahseder yine.

13. Küratör Vladimir Nabokov
Wellesey ve Harvard üniversitelerinde aldığı eğitimler sonrası Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi’nde küratör olarak çalışır Nabokov. Kelebekler ve güveler hakkında daha kapsamlı incelemeler yapmak için her yaz ülkesini dolaşan bir böcekbilimciydi aynı zamanda. Yazık ki bu konuda pek kıymeti bilinmemiş Nabokov’un. Zira kelebek evrimi konusunda ki teorisi 2011’de DNA analizleriyle kanıtlanmış büyük yazarın. Lolita’nın kapağında ki kelebek daha anlamlı geldi bizlere bunu öğrendikten sonra.

14. Öğretim üyesi Oğuz Atay
Oğuz Atay, İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’nde öğretim üyesi olur. Doçent olana kadar çeşitli dergilerde öykü, makale ve söyleşileri yayınlanan Atay’ın ‘Tutunamayanlar’ı 1972’de yayınlanır

15. Polis George Orwell
Daha 19 yaşında Burma’da polis teşkilatına katılır George Orwell. Ülkenin çeşitli bölgelerinde görev yapan Orwell, en son ülkenin kuzeyinde yer alan Netha’da ki görevinde geçirdiği hastalık nedeniyle İngiltere’ye gönderilir. Orwell’in yazarlık kariyeri de istifa ettiği polislik memuriyetinin ardından burada başlar. Burma’da ki tecrübelerinden ‘Burma Günleri’ adlı romanında bahseder ünlü yazar.

16. Irgat katibi Yaşar Kemal
Yaşar Kemal’de bir çok ayrı işte çalışmış yazarlardan. Anadolu’nun hemen her yerini gezen Yaşar Kemal; ırgat katipliği, ırgatbaşılık, traktör sürücülüğü, çeltik tarlalarında kontrolörlük, öğretmen vekilliği, arzuhalcilik ve kütüphane memurluğu yapmış. Askerliğinden sonra da İstanbul’da iki yıl süreyle bir Fransız havagazı firmasında kontrol memuru olarak çalışmış.

17. Maliye müfettişi Cemal Süreya
Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Cemal Süreya, Eskişehir Vergi Dairesi’nde stajyer olarak göreve başlar. Bir yıl sonraysa maliye müfettiş muavini olarak İstanbul’a atanır. Maliye Müfettişliğine kadar yükselen şair, denetim usullerini incelemesi için Fransa’ya gönderilir. Türkiye’ye dönüşünden iki yıl sonra memuriyetinden istifa eden şair, Papirüs dergisini çıkarmaya başlar.

18-Jack London
İstiridye avcısı: London, genç yaşta San Francisco’daki istiridye çiftliklerinden istiridye çalarak onları Oakland’deki pazarlara satmaya başladı. Bir gün teknesi onarılamayacak derecede zarar görünce California Fish Patrol’da işe girdi ve 1896’da Oakland’de liseye başlayana kadar Pasifik’te avcılık yaptı.

19-Herman Melville
Banka memuru: 1832’de kariyerine banka memuru olarak başlayan Melville, daha sonra kısa bir dönem Massachusetts’de İngilizce öğretmeni olarak görev yaptı. Askeriliğini bir tüccar gemisinde New York – Liverpool arası gidip gelerek tamamladı. Daha sonraki beş yıl boyunca değişik gemilerle Pasifik Okyanus’unda seyahatler etti ve askeri isyana katılıp mahkum edildi. Bu sürede Marquesas Adaları’nda yamyam kabilesi ile yaşadı, Tahiti’de kıyıya vuranlarla geçindi. New York’a döndükten iki yıl sonra -1946’da- güney denizlerine yaptığı yolculukları anlatan Typee: A Peep At Polynesian Life’ı yayınladı.

20-J.D. Salinger
Seyir faaliyetleri müdürü: 1941’de Karayipler’e giden lüks bir gemide faaliyet müdürü olarak işe başladı. Aynı yıl The New Yorker için “Slight Rebellion Off Madison” isimli kısa öyküyü yazdı fakat öykü yayınlanamadan Pearl Harbor saldırısı oldu ve askere alınarak Normandy’e gönderildi. Paris’te Ernest Hemingway’le tanışması Salinger’ın yazma kariyerinde epey etkili oldu. 1946’da ABD’ye geri döndükten sonra, The New Yorker’a yazdığı kısa hikayesi yayınlandıktan sonra romanı üzerine çalışmaya başladı. 1951’de Holden Cauldfield’in başkahraman olduğu Çavdar Tarlasında Çocuklar yayınlandı.

21-Bram Stoker
Tiyatro eleştirmeni: 1876’da The Dublin Evening Mail’de tiyatro eleştirmeni olarak çalışan Stoker, aktör Sir Henry Irving’in canlandırdığı Hamlet hakkında olumlu eleştiriler yazınca Irving tarafından yemeğe davet edildi. İkili iyi arkadaş olduktan sonra Stoker, Irving’in Londra’daki Lyceum Tiyatrosu’ndaki yönetmenlik teklifini kabul etti ve 27 yıl boyunca devam ettirdiği bu görevin yanı sıra Irving’in asistanlığını da yaptı. 1890’da Kuzey Yorkshire’deki Whitby’e yaptığı gezi sırasındaki gözlemlerini 1897’de yayınlanan Dracula’da kullandı.

22-Stephen King
Öğretmen: Korku ve gerilim türünün başat yazarlarından Stephen King liselerde öğretmenlik yapmak için bir sertifika edinmişti fakat hemen iş bulamayınca bir süre kısa öykülerini satarak geçirdi. Nihayet öğretmenliğe başladıktan sonra da bu alışkanlığını sürdürerek geceleri yazdı. Zaten dikkatleri ilk çekişi de bir okul balosu sahnesi barındıran Carrie adlı romanıyla olmuştu. Bu kitap, King’in yazdığı dördüncü eser olmasına rağmen ilk yayımlanan eseridir. Ünlü yönetmen Brian De Palma kitabı 1976’da sinemaya uyarladı.

23-Oktay Rifat
Avukat: İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Paris’teki eğitimini yarıda bırakarak Türkiye’ye dönen Rifat, Ankara’da serbest avukatlık yapmaya başladı. Bu sırada Orhan Veli ve Melih Cevdet ile 1941 yılında Garip adlı şiir kitabını çıkardı. Şiirleri çeşitli dergiler ve şiir kitaplarında yayınlanırken 1955’te İstanbul’a yerleşerek avukatlık görevini orada devam ettirdi. Aynı yıl yayınlanan Perçemli Sokak adlı şiir kitabı ile İkinci Yeni’ye yöneldi. 1961’de Devlet Demir Yolları’nda başladığı avukatlık kariyeri ise 1973 yılında emekli olana dek devam etti.

24-Yusuf Atılgan
Çiftçi: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni askeri öğrenci olarak bitirdikten sonra bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı. Öğrenciliği sırasında Türkiye Komünist Partisi’ne katılarak faaliyette bulunduğu iddiasıyla on ay hapis yattıktan sonra serbest kaldı. Hapse girdiği için öğretmenliği elinden alınan Atılgan, Manisa’ya yerleşerek 1946’dan 1976’da İstanbul’a dönene kadar çiftçilik yaptı.

25-Kemal Tahir
Ambar memuru: Annesinin ölümünden sonra Galatasaray Lisesi’ndeki eğitimini yarıda bırakarak avukat katipliği yapan Tahir, daha sonra Zonguldak’ta kömür işletmelerinde ambar memurluğu yaptı. 1932’de ise İstanbul’a dönerek gazeteciliğe başladı.

26-Edip Cansever
Antikacı: İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Yüksek Ticaret Okulu’na girdi fakat buradaki öğrenimini yarıda bıraktı. 1950’den 1976’ya kadar Kapalıçarşı’daki babadan kalma antikacı dükkanında antika eşyalar, turistik eşyalar ve halı ticareti yaptı. Ayıca dükkanda bulunan küçük odada dokuz kitap yazdı.

27-Cevat Şakir Kabaağaçlı
Turist rehberi: Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan Kabaağaçlı, yazdığı bir yazı nedeniyle üç yıl boyunca Bodrum’a sürüldü. Sürgün sırasında Bodrum’dan etkilenen yazar, cezası bittikten sonra da Bodrum’da kaldı ve 25 yıl burada yaşadı. Adını Bodrum’un antik adı olan Halikarnas’tan aldı. Daha sonra çocuklarının eğitimi için İzmir’e taşınan Kabaağaçlı, burada yazarlığını sürdürürken, turist rehberliği yaptı ve rehberlik kursları verdi.

28-Refik Halit Karay
PTT genel müdürü: Uzun yıllar farklı yerlerde sürgünde kaldıktan sonra 1981 yılında İstanbul’a döndü. Robert Koleji’nde Türkçe öğretmenliği yapmaya başladı. 1919’da, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) genel müdürü oldu.

29-Joseph Conrad
Tüccar: Joseph Conrad, bir deniz tüccarı olarak Cougo’ya gitmeseydi, Karanlığın Yüreği belki de hiç yazılmayacaktı. “Çalışmayı sevmiyorum -kim sever ki- fakat işimi seviyorum. Size kendinizi keşfetme şansını veriyor.” (Karanlığın Yüreği’nden)

30-Joseph Heller
Demirci çırağı: Heller, 1941’de liseden mezun olmasının ardından bir yıl kadar demirci çırağı olarak çalıştı. ABD Havacılık Birliği’nde yer aldıktan sonra, savaşın ardından Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde İngilizce üzerine eğitim aldı ve Columbia Üniversitesi’nde de yüksek lisansını tamamladı. Daha sonraki yıllar kompozisyon, kurgu ve dramatik yazma üzerine çeşitli okullarda eğitim verdi. Reklam ajansında işe başladıktan sonra 1953’te bir haftada Madde 22’nin ilk bölümünü yazdı fakat kitabı bitirmesi 8 yılını aldı.

31-Harper Lee
Bilet satış görevlisi: 23 yaşındayken Alabama Üniversitesi’ndeki hukuk eğitimini yarıda bırakarak yazar olma hayaliyle New York’a taşındı. Eastern Airlines ve bir İngiliz firması olan BOAC gibi havayolları bünyesinde bilet satış görevlisi olarak çalıştı. Boş zamanlarında makaleler ve kısa öyküler yazdı. 1956 yılında çocukluk arkadaşı Truman Capote sayesinde besteci ve söz yazarı Micheal Brown’la tanıştı ve Brown, Noel hediyesi olarak bir yıllık maaşını Lee’ye vererek ondan yazmasını istedi. Bir yılın sonunda Lee, Bülbülü Öldürmek’in ilk taslağını teslim etti.

32-Sait Faik Abasıyanık
1934 yılında İstanbul’a döndükten sonra, Halıcıoğlu’ndaki Ermeni Yetim Mektebi’nde Türkçe öğretmenliği yapmaya başladı. Okula sürekli geç kalan Sait Faik’in ay sonunda gecikmeleri hesaplanıp maaşından düşüldü. Bu yüzden okulda çalıştığı ilk ay eline 13 lira geçti. Hem yaşadığı problemler, hem de babası Mehmet Faik’in kendisine bir tahıl alım satım toptancılığı dükkânı açması sebebiyle öğretmenlikten ayrıldı. Babası, ortaklarından Ali Emali’yi de oğluyla birlikte çalışması için dükkâna yerleştirdi. Sait Faik, işlerle uğraşmadığı için altı ay sonra dükkânı babasına boş olarak teslim etti.

33-Ümit Yaşar Oğuzcan
Eskişehir Ticaret Lisesi’ni bitirdi (1946). Türkiye İş Bankası’na girerek Adana, Ankara ve İstanbul’da çalıştı. Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı görevinde iken, hizmette otuz yılını doldurunca kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. İstanbul’da kendi adını taşıyan bir sanat galerisi kurdu.

34-Orhan Veli Kanık
PTT Genel Müdürlüğü Telgraf İşleri Reisliği Milletlerarası Nizamlar Bürosunda memurluk yapanlardan Orhan Veli 1945-1946 tarihleri arasında ise Hasan li Yücel zamanında kurulan Millî Eğitim Bakanlığı’nın Tercüme Bürosu’nda, yabancı dilde yazılmış eserleri ayırmak üzere fiş memuru olarak görev aldı.

35-Aziz Nesin
Ankara Harp Okulu’nu bitirdikten sonra asteğmen rütbesiyle orduya katıldı. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde görev yaptı. Üsteğmen rütbesindeyken “görev ve yetkisini kötüye kullandığı” suçlamasıyla askerlikten uzaklaştırıldı. Askerlikten ayrılmasının ardından bir süre Nuruosmaniye’de bakkallık, muhasiplik gibi işler yaptı. 1945 yılında ise gazeteciliğe başladı.

36-Nazım Hikmet
Mezun olduğunda dönemin okul gemisi Hamidiye gemisine güverte stajyer subayı olarak atandı. 17 Mayıs 1921’de ordu ile ilişiği kesildi.
Nâzım Hikmet, 1920’de ailesinden habersiz Anadolu’ya geçti, Bolu’da öğretmenlik yaptı.

37-Knut Hamsun
Knut Hamsun adını alacak olan Knud Pedersen, ondört yaşında bir tüccar yanında tezgahtarlıkla iş yaşamına başladı. Bir yıl sonrada Tranöy’de kalfa oldu. Bu sıralarda “Esrarengiz Adam” adında küçük bir aşk romanı yazdı ve bastırdı. Takip eden yıllarda arkadaşlarıyla birlikte kibrit, mum gibi ucuz eşyalar sattıktan sonra zanaat öğrenmek amacıyla bir ayakkabıcının yanına girdi. Bu dönemde “Bir Karşılaşma” adındaki epik eserini kaleme aldı.

38-Turgut Uyar
Turgut Uyar 1949 tarihli bir dergiye verdiği mülakatta mesleği ile ilgili olarak şunları söylemiş: “İlk tahsil çağım birçok şehirlere geçti.ve orta mektepten itibaren muhtelif askeri mekteplerde tahsilimi ikmale çalıştım. Halen Posof Askerlik Şubesi’nde Muamele Memuruyum.” Yazar daha sonra Terme’ye geçişini bir çeşit uygarlıkla temas olarak nitelendirir. Elektirik ve sinema vardır. Burada Varlık ve Kaynak’ın dışında dergiler de bulup okuyabiliyordur Uyar, 1958’de askerlikten ayrılarak Türkiye Selüloz ve Kağıt Sanayisi’nin Ankara şubesinde çalışmaya başlar.

39-Necati Cumalı
Necati Cumalı, Ankara’da hukuk egitimini tamamladıktan bir süre sonra, 1948-1957 yılları arasında Urla ve izmir’de Avukatlık yaptı. Cumalı’nın eserlerinde bu bölgenin etkisi dikkat biçimde görülür.

40-William Faulkner
Bir dönem Toronto’da yardımcı pilotluk yapan William Faulkner “Döşeğimde Ölürken” adlı romanını, elektrik enerjisi sağlayan bir santralde, kazanı kömürle beslemeden beslemeye geçen uzun aralıklarda, bir yazın altı haftasında yazdı. Bir önceki görevi ise Mississipi Üniversitesi’nin postanesinde memurluktu. Posta çuvallarını hiç açmadan çöpe gönderdiği anlaşılınca bu işinden kovuldu. Pul satışları onun çalıştığı dönemde dikkat çekici derecede düştü. Faulkner ailesine bu durumu, gişedeki küçük pencereye gitmek için zırt pırt yerinden kalkmaktan hoşlanmadığı şeklinde açıkladı.

41-Ahmed Arif
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisi iken Türk Ceza Yasası’nın (T.C.K.) 141. ve 142. maddelerine aykırı davranmak savıyla (1950, 1952-1953) iki kez tutuklandı, yargılandı ve 2 yıl hüküm giydi. Cezaevi günleri sona erince Ankara’daki Medeniyet, Öncü ve Halkçı gibi gazeteler ve dergilerde teknik işlerle uğraşarak yaşamını kazandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here