‘Varlık ve Zaman’ Kılavuzu – Kaan H. Ökten

Bu “Kılavuz”, birkaç görevi birden üstlenmeye çalışmaktadır: “Varlık ve Zaman”a dair hem bir sözlük, hem bir sinopsis, hem bir kavramlar açıklaması ve hem de kısa bir yayım öyküsü özeti olması maksadıyla hazırlanmıştır. Amacı, yazarın yine Agora Kitaplığı’ndan çıkan Alman filozof Martin Heidegger ve onun 1927?de ilk baskısı yapılan eseri Sein und Zeit, Türkçesiyle “Varlık ve Zaman” kitabını Türkçe’ye çevirme sürecine teknik ve terminolojik bakımdan destek olmasıdır. “Kılavuz”un ağırlığını, 2800’e yakın sözcükten oluşan sözlük ile 90’a yakın terimden oluşan kavramlar açıklaması oluşturmaktadır. Kitaptaki 83 paragrafın kısaca özetlendiği sinopsis, mütevazı bir rehber niteliğindedir. “Varlık ve Zaman”ın yayım tarihini kısaca anlatmak suretiyle kitabın nesnesel seyri özetlenmeye çalışılmıştır.
Kaan H. Ökten, 1969’da doğdu. İlk ve ortaokulu Almanya’da bitirdi. Avusturya Lisesi’ne gittikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler okudu. Burada Toktamış Ateş’in yanında doktorasını tamamladı. Aynı dönemde DAAD bursuyla Göttingen Üniversitesi’nde Walter Euchner’in danışmanlığında Heidegger, Kant ve Hıristiyanlık konularında araştırmalarda bulundu. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışıyor. Reformasyon Dönemi Siyasal ve Dinsel Düşünce Tarihine Giriş (2003) ve Heidegger ve Üniversite (2002) adı altında yayımlanmış iki telif eseri var. Evli ve bir çocuk babası.
ÇEVİRİLERİ
Baba Ben Niye Faşist Oldum?
Auschwitz\’de Düğün
Varlık ve Zaman
Varlık Ve Zaman Kılavuzu
Kaan H. Ökten
Agora Kitaplığı / Düşünce Felsefe Dizisi
240 sayfa, Baskı Tarihi: Eylül 2008

Yorum yapın

Daha fazla Felsefe, Sözlükler
Varlık ve Zaman – Martin Heidegger

Geçen yüzyılda felsefeden bahsedilecekse, sözün daha başlarındayken iki ismi anmamak neredeyse kaçınılmazlaşır: Alman filozof Martin Heidegger ve onun 1927?de ilk...

Kapat