Metin Altıok’un kendi yaptığı heykeller nedeniyle gözaltına alınışı.

Sivas’ta kaybettiğimiz Şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok’a yazdığı mektuplar Kırmızı Kedi Yayınları’ndan piyasaya çıktı. Kitaptaki ilginç ayrıntılardan biri 12 Eylül’ün hemen ertesinde Metin Altıok’un kendi yaptığı heykeller nedeniyle evinin basılarak tarihi eser kaçakçılığı nedeniyle gözaltına alınışı.

Altıok’un mektuplarının sahibi Zeynep Altıok’a “Metin Altıok, kendi yaptığı heykeller yüzünden tarihi eser kaçakçılığından gözaltına alınışını anlatıyor size mektuplarında. Tam da 12 Eylül’den birkaç gün sonra. Galiba yöntemler pek de değişmedi?” diye sorduk.

Zeynep Altıok şunları söyledi:

“Öyle. Bu ülkenin aydınları hep bir çoraklık içinde ve yalnız. Muhalif olmak, düşünmek, üretmek, farklı olmak suç. Değişen tek sey ayrıntılar. Şimdi öldürümler yerini zindanlarda tutsak etmeye, bitmeyen yargı düzenleriyle cezalandırmaya dönüşüyor. Bahsettiğin hikaye de başlı başına bir Aziz Nesin öyküsüne konu olabilir. Babamın yaptığı heykellerin tarihi eser olmadığını anlamak için bilir kişi bekleniyor. Oysa adam o sürede seri üretime geçebilir yani. Yapışor işte. Yontuyor yani. Ama konu heykellerden çok şehre gelen aykırı aydına biz seni takip ediyoruz demek! Korku salmak isteniyor. Maksat rahatsız etmek. “Dokunmuyoruz ama dokunuruz ayağını denk al” demek. Oysa bıimezler ki babam gizli bir keyif bile almıştı bundan. Her zaman naçizane ustası kabul ettiği Abıdın Dino’nun tutuklu seramikleri gibi bir macera nasıp olmuş işte ona da …”

Haber Kaynağı: 27.01.2013, Odatv.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here