Altın Gözlü Kız – Honoré de Balzac

?Altın Gözlü Kız?, meşhur Fransız yazar Honoré de Balzac?ın ?On Üçlerin Romanı? isimli serisinin son kitabı. Hatırlanacağı gibi bu serinin daha önceki kitapları, ?Çakalların Başı Ferragus? ile ?Langeais Düşesi? adlarını taşıyordu.
Yazar, Fransız burjuva sınıfına yoğun eleştiriler yönelttiği serinin elimizdeki son romanında ise, sonu tehlikeli biten bir kaçamağı hikâye ediyor.
Yazar, bu hikâyeyle ördüğü romanında, Fransa?nın Restorasyon döneminde burjuva kesiminde yaşanan çürümüşlüğü gözler önüne seriyor.
Romanın, Balzac?a özgü kara mizahın ve taviz vermeyen, sivri dilli politik eleştirinin en iyi örneklerinden biri olduğunu belirtelim.

Tanıtım Yazısı
Paris’in en yakışıklı erkeği…
Eşsiz altın rengi gözleriyle bu genci kendine âşık eden İspanyol metres…
Ve acı bir sürpriz…
Balzac’ın benzersiz gözlemleriyle derinlikli bir burjuva eleştirisi…
İnsanlık Komedyası başlığı altında topladığı yüzü aşkın eseri ve iki bine yaklaşan karakteriyle Fransız edebiyatına damgasını vuran Honoré de Balzac, On Üçlerin Romanı adlı üçlemesinde krallık idaresinin geri geldiği Restorasyon döneminde gizli bir topluluğun çevresinde gelişen olayları, trajik aşk hikâyeleri üzerinden, politik eleştiriyi kara mizahla söze dökerek anlatıyor.
Üçlemenin ilk kitabı Çakalların Başı Ferragus’de karısına güvenmeyen bir koca, ikinci kitabı Langeais Düşesi’nde ise yıllar önce kaybettiği sevgilisini arayan genç bir adamın öyküsü yer alıyor.

Kitabın Künyesi
Altın Gözlü Kız (On Üçlerin Romanı 3)
Honoré de Balzac,
Çeviren: Aysel Bora,
Turkuvaz Kitap,
İstanbul, 2011, 1. Basım
roman, 102 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here