Annem, Kargalar ve Ben – Şebnem İşigüzel

Çocuk olmanın ruhunu anlatmak için yetişkinlikten uzaklaşmayı seçmiş İşigüzel. Çocuk olmaya dair sözünü çocukların bilinç akışıyla söylemeyi seçmiş. Annesinin hastalığı karşısında verdiği çocukça tepki de kargaları insanlaştıran hayalgücü de çocuklara özgü düşünce sıçramaları da aynı ruha hizmet ediyor. İşigüzel’in kelimeleri, kitabın sözüyle ifade edersek, “Büyüyünce, anne baba olunca, güzel hayaller kurulmuyormuş. Çünkü insan çocukken hayallerine inanıyormuş.”
İç dünyalarına aktarabileceği parçalarla hem çocukların kendini kaptırabileceği hem de çocuk dünyasını kavramak isteyen yetişkinlerin okuyabileceği bir kitap Annem, Kargalar ve Ben. “Hiç” kelimesine her şeyi doldurabilen, “H”den merdiven, “ç”den çengel yapan, bunları kek peşinde koşarken kullanan bir çocuğun annesinin hastalığıyla, kargaların kanatlarıyla, kesilen saçları, kaçırdığı çişiyle ve aklına hayal girip gerçek çıkan onlarca imgeyle dolu bir hikâye.
(Yüce Yöney, 12 Kasım 2011, http://bianet.org)

Tanıtım Yazısı
“Çocuk olmak güzel bir şey değil. Büyümeye çalışmak da öyle. Anne ve babalar, yani büyükler, böyle düşünmüyor biliyorum.
Evet, oyun oynamak güzel.
Koşmak, eğlenmek güzel.
Ama o kadar.
Kimi zaman çok sıkıcı bir şey çocukluk. Can sıkıntısı, boğaz ağrısı, gözyaşı. Güzel bir şey var ki hayal kurmak.Büyüyünce, anne baba olunca, güzel hayaller kurulmuyormuş. Çünkü insan çocukken hayallerine inanıyormuş.”

Şebnem İşigüzel kendine has üslubunu duyarlılığıyla harmanlayarak bu defa çocuklar için yazdı.

Kitabın Künyesi
Annem, Kargalar ve Ben
Şebnem İşigüzel
İletişim Yayınevi / Çocuk Kitapları Dizisi
Resimleyen: Betül Akzambaklar
İstanbul, Kasım 2011, 1. Basım
39 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir