Asla Hepimizi Öldüremeyeceksiniz!

asla_hepimizi_öldüremeyeceksinizBu fotoğraf Alf Kumalo’nun 1985 ‘te Güney Afrika’nın Doğu Cape bölgesinde bulunan Uitenhage’deki katliam protestolarında çektiği bir kare. 1985 senesi ölümlerle örülü, özellikle kanlı bir sene: Uitenhage, Queenstown, Mamelodi, Winterveld ve Alexandra’daki müdahalelerde onlarca kişi öldürülüyor.

Bu fotoğrafın çekildiği 21 Nisan günü ise, bir grup 1961’de polisin 28 kişiyi öldürdüğü Sharpeville Katliamı’nın anma törenine katılmak üzere Langa, Uitenhage’ye yola çıkar. Yürüyüş sırasında insanların üstüne ateş açan polis en az 21 kişiyi öldürür. Tam sayısı hala bilinmiyor ve 43’e çıktığını dahi yazan var. (Burada, bir Temmuz günü öldürülen Vedat Aydın’ı ve onbinlerin katıldığı cenazesinde açılan ateşi hatırlayalım.) Uitenhage’deki olaydan birkaç saat sonra, dönemin Kanun ve Nizam Bakanı Louis Le Grange Parlamento’da yaptığı konuşmada, kitlenin polislerin ateş açmasına sebep olan hareketlerde bulunduğunu ve polisin müdahalesinde haklı olduğunu ifade eder. Elbette tarih gösterecektir ki, bu resmi açıklamada anlatılan olaylar yalan dolandan ibarettir. Zaten, dünya üstünde polisin bir kitlenin üstüne ateş açmasını haklı gösterilebilecek hiçbir sebep de yoktur, olamaz.

asla_hepimizi_öldüremeyeceksiniz
Bu katliamın protestosunda kalabalık, fotoğrafta gördüğünüz pankartı taşıyarak yürür: ASLA HEPİMİZİ ÖLDÜREMEYECEKLER.

Bu slogan senelerce dünyanın değişik yerlerinde farklı protestolarda kullanılır. Baskı ve zulmün beyhudeliğini, özgürlük çabasının asla bitmeyeceğini gösteren şahane karelerden biridir. Son birkaç gündür aklımdan çıkmıyor.

Ruhumu hafifletmek, uğurladıklarımızı uğurlarken kendimi yatıştırmak için mi, yoksa geride kalmışlığımdan, söz söyleme sorumluluğunu nasıl sırtlanacağımı bilemediğimden, duyduğum suçluluğa bir ad koyamadığımdan mı bilmiyorum, Sindiwe Magona’dan bir şiirle besledim bu imgeyi.

Sözüm olsun ki!

Yaşlılığımızı göreceğiz
Sen ve ben.
Ve hikayeler anlatacağız
Yaşadığımız, aşkla bağlandığımız —
Gençlik hayallerimizi
Ve ihtiyarlığımızın budalalığını
Şahit olduğumuz kabusları
Etrafta gövde gösterisi yapan
Gerçekmiş gibi…

Nasıl anlatacağız yaşlanamayanların hikayesini? Ölülerimizi nasıl yükleneceğiz? Bu gövde gösterisine, gerçek diye ortada salınan bu kabuslara şahit ruhlarımız hiç hafifler mi?

Kaynak: Oşu Bubu, http://www.5harfliler.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here