Ataların Hikâyesi: Yaşamın Kökenine Yolculuk – Richard Dawkins ‘Milyar Yılda Devr-i Hayat’

Richard Dawkins?in 2004 yılında kaleme aldığı Shakepeare Ödüllü bilim kitabı Ataların Hikâyesi: Yaşamın Kökenine Yolculuk (The Ancestor’s Tale – A Pilgrimage to the Dawn of Life), yaşamın kökenine doğru bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Hikâye ilerlerken kırk farklı randevu noktasında diğer organizmalarla karşılaşıyoruz, onları tanıyoruz, evrendeki yerlerini anlıyoruz; ta ki bütün canlıların ortak atası öbakterilerle karşılaşana kadar…
Gen Bencildir, Kör Saatçi ve Tanrı Yanılgısı’nın yazarından, evrim hakkında bugüne dek yayımlanmış en anlaşılır, en sürükleyici kitap…

Yazmaktaki yeteneği, İngiliz kültürünün zamanımızdaki en büyük ustalarına verilen Shakepeare Ödülü’yle taçlandırılan, çağımızın dünyada ve Türkiye’de en çok okunan biliminsanı Richard Dawkins, Ataların Hikayesi’nde yaşamın dört milyar yıla yayılan evrimini anlatıyor. Hayatın büyük hikayesi, günümüz insanından ve türlerin zamanımızdaki muazzam çeşitliliğinden başlayıp geriye doğru ilerleyen, her birini ayrı bir türün dillendirdiği elliden fazla ara hikayeyle yeryüzünün ilk canlısına uzanıyor.

Dawkins’in kitabı bir günde tükendi.
(19 Eylül 2008 Sabah Gazetesi Kültür Sanat Sayfası)
“Büyük ilgi gören, korsan baskıları yapılan ve Türkiye’deki yayıncısı hakkında dava açılan ancak beraat eden Tanrı Yanılgısı kitabının yazarı, Oxford Üniversitesi Profesörü ve evrim teorisi savunucusu Richard Dawkins’in 2004 yılında kaleme aldığı Ataların Hikâyesi: Yaşamın Kökenine Yolculuk kitabı, piyasaya çıktığı ilk gün tükendi. Tanrı Yanılgısı’ndan önce yazılan kitap, 2 bin adet olarak Türkçe halde basıldı. Kitabı basan Hil Yayın Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Sönmez, kitabın dağıtım siparişlerini bir günde bitirdikleri için 26 yıllık yayınevi tarihinde bu duruma ilk kez geldiklerini ve çok şaşırdıklarını anlattı. Kitaba göre, Ataların Hikâyesi, dört milyar yıllık bir yolculuğu işliyor.”

Günümüzde, konusunu, uzmanlık alanının dışında kalan okura bu derece berrak ve ışıltılı biçimde açıklayan başka biliminsanı yok.”
-John Corwell – Sunday Times-

“Darwin’in yapamadığını, Bay Dawkins yapıyor… Muhteşem bir hikaye anlatıcısı”
-New York Times-

“Dawkins eşsiz. Kimse bilimi böyle heyecan verici, böyle ilginç, böyle anlaşılır kılamaz. Daha önce böylesinin yapılabildiğini sanmıyorum. Keşke Stephen Hawking, onun anlaşırlığının onda birine sahip olsaydı.”
-Jonathan Gathorne – Hardy, Spectator-

“Daha önce okuduğum hiçbir kitap, evrimin sonsuzca uzun çağları boyunca meydana gelen değişimler hakkında, bende böyle başdöndürücü, dolaysız bir enginlik ve yabancılık duygusu uyandırmamış ya da yaşamın bütün öğelerinin birbirleriyle bu kadar derinden bağlı olduğunu bana hissettirmemişti.”
– Robert Hanks – Daily Telegraph-

Kitabın Künyesi
Ataların Hikayesi: Yaşamın Kökenine Yolculuk
Orjinal isim: Ancestor’s Tale
Richard Dawkins
Hil Yayınları / Yayınevi Genel Dizisi
Çeviri : Ahmet Fethi
Adıyaman, 2008, 1. Basım
652 sayfa

Clinton Richard Dawkins Hakkında Bilgi
(d. 26 Mart 1941), İngiliz uyruklu etolog, yazar, evrim kuramcısı. Oxford Üniversitesi’nde zooloji profesörüdür.

1976’da yayımlanan The Selfish Gene (Gen Bencildir) adlı kitabında doğal seçmenin bireyler ya da türler seviyesinde değil, genler seviyesinde incelenmesi gerektiğini savundu. Aynı kitapta, mem kavramını ortaya atarak bugün memetik diye bilinen bilim dalının kurucusu oldu.

1982’de yayımladığı The Extended Phenotype (Genişletilmiş Fenotip) adlı kitabında, fenotipi vücutla eş anlamlı gören geleneksel görüşe karşı çıktı, bir organizmanın kendi vücudu dışında oluşturduğu yapıların da (kuş ve termit yuvaları gibi) o organizmanın genleri tarafından inşa edildiğini, dolayısıyla organizmanın fenotipine dahil edilmesi gerektiğini savundu.

Evrim, yaradılışçılık ve din konularındaki fikirlerini açıklamak için pek çok popüler bilim kitabı yazmış ve pek çok televizyon programına katılmış olan Dawkins, tutkulu bir ateizm savunucusu olarak da ünlenmiştir. 2006’da yayımladığı The God Delusion (Tanrı Yanılgısı) adlı kitabında tanrının varlığı ve dinlerin gerekliliği için öne sürülen geleneksel savlara karşı çıkmış ve ateist bir dünya görüşünü savunmuştur.

Kitapları
* The Selfish Gene – 1976 (Gen Bencildir, Tübitak Yayınevi)
* The Extended Phenotype – 1982
* The Blind Watchmaker – 1986 (Kör Saatçi, Tübitak Yayınevi)
* River Out of Eden – 1995 (Cennetten Akan Irmak, Varlık Yayınları)
* Climbing Mount Improbable – 1996 (Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak, Kuzey Yayınları) Türkçe baskı hazırlanıyor
* Unweaving the Rainbow – 1998
* A Devil’s Chaplain – 2003 (Bir Şeytan’ın Papazı, Kuzey Yayınları) Türkçe baskı 2008
* The Ancestor’s Tale : A Pilgrimage to the Dawn of Life 2005 (Ataların Hikayesi) Türkçe baskı 2008
* The God Delusion – 2006 (Tanrı Yanılgısı, Kuzey Yayınları)
* Hayvanların Sessiz Dünyası: Hayvanlarda Bilincin Varlığı Üzerine Bir Araştırma, TÜBİTAK Yayınları
Gen Bencildir, TÜBİTAK Yayınları

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here