Auschwitz’de Düğün – Erich Hackl

Avusturyalı yazarın bu belgesel romanı, Almanya’nın karanlık Nazi dönemine ilişkin son derece insancıl bir hikayeyi anlatıyor. Romanda İspanya ‘da Generel Franco’ya karşı savaşan Viyanalı devrimci Rudi Friemel’in ispanyol Marga Ferrer’le tanışmasının ardından, Auschwitz toplama kampına düşmesi ve 1944’te Marga ile evliliği ve aynı yıl idam edilişi anlatılıyor.

Yaşanmış bir hikayeden yola çıkan yazar, olay ile kurguyu iç içe geçirdiği anlatımıyla okuru bütünün parçası olma yolunda ilerletiyor. Doğrusal anlatım tekniği yerine zaman zaman kahramanların araya girmesiyle hem edebi hem de belgesel olarak özel bir anlatıma kavuşuyor. Bu belgesel roman, karakterlerin sık aralıklarla söz almaları sayesinde hızla akıp giden bir tempo yakalar. Ve başlangıçtaki söz karmaşası yavaş yavaş resmin bütününü ortaya koyar. Hikayeyi kahramanlarının yanı sıra, tanıdıklarına, dönem tanıklarına ve belgelere dayandırarak anlatan yazar, İkinci Dünya Paylaşım Savaşı öncesi ve sırasındaki siyasal ve sosyal ortamı çarpıcı biçimde tahlil etmekte üstün bir başarı gösteren Hackl’ın bu belgesel romanı, hem bir edebi eser, hem de bu dönemle ilgili bir hesaplaşma niteliğini taşıyor.

Auschwitz’de Düğün
Erich Hackl
Agora Kitaplığı
Çeviren: Kaan H.Ökten
Baskı Tarihi: Kasım 2007 (İstanbul)

Erich Hackl’in Yaşam Öyküsü
1954’te Yukarı Avusturya federal eyaletindeki Steyr’de doğdu. Salzburg ve Malaga?da Alman ve İspanyol Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. 1977-79 yılları arasında Madrid’de üniversite okutmanlığı, sonraki yıllarda da Viyana?da öğretmenlik yaptı. 1976’dan bu yana yazılarını düzenli olarak Wiener Tagebuch (“Viyana Günlüğü”) dergisinde yayımlayan Hackl, İber ve İberoamerikan edebiyatından Almancaya yaptığı çevirilerle de tanınmaktadır.
1983’ten başlayarak edebiyata ağırlık veren Hackl, Salzburg’daki Otto Müller Yayınevi kapsamında 1994 yılında yayın hayatına başlayan uluslararası lirik dizisi “Aurora Bücherei’ın (‘Aurora Kitaplığı’) da editörüdür.

Başlıca Yapıtları:
Anlatılar:
Auroras Anlaß (‘Aurora’nın Olayı’, Diogenes 1987), Sara und Simón. Eine endlose Geschichte (‘Sara ve Simón. Sonu Olmayan Bir Öykü?, Diogenes 1995).
Çocuk ve Gençlik Kitapları:
König Wamba. Ein Märchen (?Kral Wamba. Bir Masal?, Paul Flora 1991).
Radyofonik oyunlar:
Tode (‘Ölümler’, reji: Klaus Mehrländer, WDR 1982), Durch die Wüste (‘Çölün İçinden’, reji: Helmuth Froschauer, ORF Wien 1983), Erinnerungen an einen Aufstand. Steyr-Februar 1934 (?Bir Ayaklanmaya Dair Anılar. Steyr-Şubat 1934?, Walter Wippersberg’le birlikte, ORF 1984), Unser Amerika (‘Bizim Amerika’, Franz Fluch’la birlikte, ORF 1992).
Yazarın Elveda Sidonie adlı kitabı Sidonie adıyla 1991?de Karin Brandauer tarafından televizyon için filme alındı.

1 YORUM

  1. Sayın yetkililer; Auschwitz’de Düğün adlı esere sahip olmak istiyorum. Hem benim hem de Yüksek Lisans öğrencim için çok ama çok önemli. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Cevabınız beni ziyadesiyle mutlu edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here