Büyük Buluşlar (Milyonlarca Hayatı Kurtaran 10 Önemli Buluş) – Jon Queıjo

Tıp Alanından Dünyayı Değiştiren 10 Devrim ve İnsanlığın Olağanüstü Keşifleri

-Mikroplar nasıl keşfedildi?
-Antibiyotiklerin, aşıların, DNA’nın, X ışınlarının ve daha birçok; buluşun ardında yatan unutulmaz yaşamsal öyküler
-Ne oldu, nasıl oldu ve bugün sizin için ne anlam taşıyor?
-Keşifleri yalnız kişisel acılardan, meraktan ve çalışkanlıktan değil, aynı zamanda gereksiz tartışmalardan, kaderin cilvesinden ve mizah anlayışından kaynaklanan çok renkli kişilikler.

Şu an neden hayattasınız? Muhtemelen yaşamınızı bu kitapta yer alan tıp alanındaki olağanüstü keşiflerden birine borçlusunuz. Belki aşılara… Ya da antibiyotiklere… Ya da X ışınlarına…

Tıp alanındaki 10 devrim sayısız insan hayatını kurtarmış ve bu arada tüm dünyayı değişime uğratmıştır. Büyük Buluşlar’ tıp alanındaki bu inanılmaz keşiflerin heyecan verici öykülerini anlatıyor ve bunları gerçekleştiren olağanüstü kişileri tanıtıyor.

Bu, kuru kuruya bir tarih aktarımı değil. Burada yaşamsal gizler aydınlanıyor; tutkulu ve çoğunlukla alaya alınan bireylerin nasıl direndiklerinin ve sonunda nasıl haklı çıktıklarının öyküsü anlatılıyor. Bunlar, mikroplardan kalıtıma, kadim Hipokrat’tan başlayarak dünyayı değiştirmiş ve büyük bir olasılıkla sizin de yaşamınızı kurtarmış öykülerdir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Büyük Buluşlar
(Milyonlarca Hayatı Kurtaran 10 Önemli Buluş)
Jon Queıjo
Kapak : Gökhan Burhan
Editör : Kerem Cankoçak
Çeviri : Ekin Duru
Alfa Basım Yayım Dağıtım / Bilim Dizisi
İstanbul, 2011, 1. Basım
316 s.

Yorum yapın

Daha fazla Bilim
Matematik ve Sanat – Ali Nesin

Sadece eğitim sistemimiz değil, analar babalar da çocuklarını sürekli başarıya yönlendiriyorlar. Tipik bir gerikalmış ülke yurttaşı korkusu: Oku, adam ol,...

Kapat