Üçüncü Şempanze (İnsan Türünün Evrimi ve Geleceği) – Jared Diamond

Jared Diamond çok satan Tüfek, Mikrop ve Çelik ile Çöküşün yazarıdır. Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde coğrafya profesörüdür ve Ulusal Bilim Akademisi, Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi ve Amerikan Felsefe Topluluğu’na seçilmiştir. MacArthur Vakfı üyesidir ve Ulusal Bilim Madalyası’yla ödüllendirilmiştir.

Biz insanlar genlerimizin yüzde 98’ini şempanzelerle paylaşmaktayız. Fakat insan dinleri ve uygarlıkları kuran, iletişimin karmaşık ve çeşitli biçimlerini geliştiren, bilim öğrenen, şehirler inşa eden ve nefes kesici sanat eserlerini yaratan, gezegendeki egemen tür olmuşken, şempanzeler öncelikli olarak hayatta kalmaları için gereken temel gereksinimlerle ilgilenen hayvanlar olarak kalmışlardır. Evrimsel kuzenler arasında bu ayrımı yaratan DNA’daki yüzde 2’lik farklılık neyle ilgilidir? Bu büyüleyici, kışkırtıcı, tutkulu, bitimsizce eğlendiren kitapta Pulitzer ödüllü yazar ve bilim insanı Jared Diamond, sıradışı insan hayvanının, dikkat çekecek kadar kısa bir zamanda, dünyayı yönetme ve onu geri dönülmez biçimde mahvetme yeteneğini nasıl geliştirdiğini keşfediyor…

“Muhteşem Jared Diamond, davranışlarımız ve kökenlerimizle ilgili bu büyüleyici çalışmasını bir doğabilimci gözüyle ve filozof bilgeliğiyle ortaya koyuyor.”
-Diane Ackerman, A Natural History of the Senses kitabının yazarı-

“Herkes bu enfes kitabı keyifle okuyacaktır. İnsan olmanın ne demek olduğunu anlamamıza yardım ediyor.”
-Paul Ehrlich, Stanford Üniversitesi, The Population Bomb kitabının yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Üçüncü Şempanze
(İnsan Türünün Evrimi ve Geleceği)
Orjinal isim: The Third Chimpanzee
Jared Diamond
Alfa Basım Yayım Dağıtım / Bilim Dizisi
Çeviri: Çağatay Tarhan
İstanbul, Mayıs 2013, 1. Basım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here