Ceviz Kabuğundaki Evren – Stephen Hawking

Hawking’in çok satan kitabı Zamanın Kısa Tarihi’nden sonraki gelişmeleri ve en yeni bilimsel bulguları içeren Ceviz Kabuğundaki Evren, kuantum mekaniğinden sicim kuramlarına, genel görelilikten 11-boyutlu süper-kütleçekime, Büyük Patlamadan evrenin kaderine kadar bütün tartışmaları kapsıyor. Bu kitapta ?evren tasarlanabilir mi??, ?uzayzamanın bir başlangıcı var mı?? gibi pek az fizikçinin girmeye cesaret ettiği konulara giren Hawking, konunun uzmanı olmayan, hiç fizik bilmeyen okurlara bu zor konuları büyük bir ustalıkla ve bol görsel malzemeyle açıklıyor.

?Provakatif ve bilgilendirici…birçok kolay anlaşılır benzetmeyle dolu…Hepsinden önemlisi, kitap çok iyi düzenlenmiş ve çok açıkayıcı grafiklerle güçlendirilmiş.?
? Time magazine

?Yalın, bütünsel ve anlaşılır. Ayrıca Hawking kitabı mizahla süsleyerek eğlenceli hale getirmiş?
? St Louis Post-Dispatch

?Hawking’in Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılında yayımlandığından bu yana milyonlarca baskı yaptı. Hawking’in bu kitabında belirttiği gibi birçok yazar ?daha ilk bölümlerde takıldı ve aslında daha ilginç olan ileriki bölümleri okuyamadı?…?bu nedenle daha anlaşılır olan bir kitap yazmak? gereği doğdu. Ceviz Kabuğundaki Evren buna göre düzenlendi. İlk iki bölüm, asıl önemli olan sonraki bölümlerin anlaşılmasını sağlayacak şekilde yazıldı.
? Scientific American

Kitabın Künyesi
Ceviz Kabuğundaki Evren – Ciltli
Stephen Hawking
 Çevirmen: Kemal Çömlekçi
Alfa Yayınları
Mayıs 2013
230 sayfa

8 Ocak 1942?de Oxford?da doğan İngiliz fizikçi ve yazar Stephen William Hawking doktorasını
Cambridge?ten aldıktan sonra 1979?da matematik bölümünde Lucas Matematik Profesörü oldu. 1663 yılında üniversite meclisi üyesi olan Henry Lucas tarafından kurulan bu profesörlük 1669?da Isaac Newton?a verilmişti. Roger Penrose ile birlikte çalışan Hawking, Einstein?ın uzayzamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Büyük Patlamayla başlayıp kara deliklerle sonlandığını gösterdi. 1960?ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalanan Stephen Hawking, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. Bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan Zamanın Kısa Tarihi kitabı kırkın üzerinde dile çevrilerek en çok satan popüler bilim kitabı oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here