Çağdaş Sloven Öyküleri – Hazırlayan ve çeviren: Osman Deniztekin

Osman Deniztekin tarafından hazırlanıp Türkçeye kazandırılan ?Çağdaş Sloven Öyküleri? adlı bu antoloji, önde gelen on üç Sloven yazarın öykülerini bir araya getiriyor. Sloven edebiyatı çok gelişmemiş olmakla birlikte, devlet desteğiyle yayınlanan dergileri ve bedava hizmet veren, halka açık kütüphanelerinin çokluğuyla gelişme vaat eden bir edebiyat.
Günümüzde bu dergilerden en çok bilinenleri de, Nova Revija, Literatura ve Sodobnost. Bu dergilerde geleneksel yazarlar kadar, genç kuşaktan modern yazarlara da yer verilmekte. Antoloji için, Sloven edebiyatının karakteristik özelliklerini taşıyan örnekler barındırmasıyla ilgi çekiyor diyebiliriz.
“Avrupa’nın merkezinde 2 milyon nüfuslu bir ülkenin, en büyük ulusal kahramanı bir ordu generali değil de romantik bir şair olan; ve dillerini, kimlik ve kültürlerini şiir ve anlatılarıyla korumayı başaran insanlarından çağdaş anlatılar? Çağdaş Sloven yazarlar, geçmişin büyük geleneğini göz ardı etmemekle beraber, öncelikle kişisel, yaratıcı ve dışa dönük, hatta kozmopolit yazım tarzını benimsemişler.”

Çağdaş Sloven Öyküleri – Hazırlayan ve çeviren:Osman Deniztekin, Varlık Yayınları, öykü, 215 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir