Dada Korkut – Serkan Işın

Serkan Işın?ın 2003 yılında Zinhar dergisi çevresinde başlayan ve son 6 yıla yayılan Görsel Şiir çalışmalarından oluşan Dada Korkut, çıktı.
94 sayfalık seçki, şairin bugüne kadar yayımlanmamış birçok görsel şiir ve işini içeriyor. Bir deney olarak ortaya atıldığından bu yana şiirimizde keskin tartışmalara yol açan Görsel Şiir meselesi, dada korkut kitabı ile dilimizdeki ilk eserini veriyor.
Tipografi, harf, kelime, parça, tarama, fotokopi, resim vb. birçok öğenin şiirin malzemesi olarak ortaya çıktığı Görsel Şiir, gözü pek bir deney girişimi olarak okurun şiir ve okuma alışkanlıklarını sarsmaya yöneliyor. ?Anlam nedir??, ?resim ve şiir bir arada olur mu??, ?şiiri şiir yapan nedir??, ?uyum, ahenk, üslup, teknik nedir??, ?teknoloji karşısında şiir nedir?? gibi şiirin gündemini belirleyen sorulara, sözlü kültür, yazılı kültür ve basılı kültür arasındaki farklar üzerinden cevap arayan kitabı oluşturan şiirler, modern şiirimizi oluşturan alışkanlıklarımızla da kavgaya tutuşuyor.
dada korkut, yeni şiir okurunu arıyor.

Kitabın Künyesi
Kitap Adı: Dada Korkut
Yazar Adı: Serkan Işın
Yayınevi: Ebabil
Baskı Tarihi: Haziran 2009
Sayfa Sayısı: 96 sayfa

Serkan Işın ?ın Hayatı
Serkan Işın 1976’da İstanbul’da doğdu. İlk şiiri Düşlem’de yayınlandı. Bunun dışında şiirleri Kitap-lık, Atlılar, Kökler, Uç, Varlık, Yom, Yasakmeyve vb. gibi birçok dergide de yayınlanmaya layık görüldü. Mizan dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Zinharı 2003 yılında kurdu. Kısa sürelerle Eylül Öykü, Yasakmeyve, Babıali Kültür (sadece 1 sayı çıktı) gibi dergilerde editörlük yaptı. 2008 yılından itibaren Hakan Şarkdemir, Osman Özbahçe ile Karagöz Edebiyat isimli dergiyi çıkarmaya başladı.

Kitapları
? Metropol Aşkları (1999)
? İki Şehir Arası Gece ve Şeyler (1999)
? Nesnevi (2002),
? Hz. Hubble’ın Rüyaları (2005)
? bonus (2007)
? Tüğün (2007)
? Dada Korkut (2009)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here