Deniz Gezmiş’in kitaplarına ne olduğu ortaya çıktı

6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş’in idam öncesi yazdığı veda mektubunda kardeşi Bora Gezmiş’e bıraktığı kitapların 12 Mart askeri darbesinde ailesi tarafından yakıldığı ancak Gezmiş’in bunu bilmediği ortaya çıktı.

Vatan gazetesinden Çağdaş Ulus’un haberine göre, yazar Orhan Tüleylioğlu’nun 328 olarak yayımlanan ‘Yalnız Kitap’ adlı çalışması Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın yayın evi tarafından yayımlandı. “Neden Öldürüldüler Serisi, Namlunun Ucundaki Mahalle, Maraş ve Sivas Katliamlarını anlatan? kitapların altındaki imzanın sahibi olan Tüleylioğlu bu kitabında yasaklanan kitapları konu edindi. Kitap; Uğur Mumcu’dan Aziz Nesin’e, Nazım Hikmet’ten Orhan Veli Kanık’a, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Gabriel Garcia Marquez’e kadar onlarca isim bir araya getirmiş.

Kitapta yazılan konulardan biri ise 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen 68 kuşağının öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş’in idam edilmeden babasına hitaben yazdığı son mektubu. Gezmiş’in mektubunda yazdığı, “Kitaplarımı kardeşime bırakıyorum, kendisine özellikle tembih et, onun bilim adamı olmasını istiyorum? satırlarını yazar Tüleylioğlu araştırmış. Buna göre, Deniz’in mektubunda kardeşine bıraktığını söylediği kitaplar, aslında 12 Mart döneminin karanlık günlerinde ailesi tarafından yakılmış. O dönemde zaten evine hiç gelemeyen ve sonrasında da cezaevine giren Deniz’in ise bundan hiç haberi olmamış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir