Ekmek – Fulya Gürses

“Ekmek”, yazarın ilk edebiyat çalışmasıdır. 1991 yılında Seyhan Belediyesince Orhan Kemal’in anısına düzenlenen “Orhan Kemal Öykü Ödülü” yarışmasının seçici kurulunca, derecelendirme yapmaksızın içerik ve estetik açısından eşdeğer düzeyde bulunarak ödül verilen beş dosyadan biridir. Birinci baskısı, 1992 yılında Dünya Yayınları tarafından yapılmıştır.
Yazar öykülerini, “….sürgün yıllarında birlikte yasadığım, sıcak sevgi ve dostluklarına tanık olduğum bu insanların yaşamlarından kesitler vermeye çalıştım..” diyerek tanıtmaktadır. “… sıradan bir yasamı insanca yasayıp sürdürebilmenin, zorlu ve kahramanca bir kavgaya dönüştüğü bu topraklarda, herşeye rağmen insani değerleri düşlerinde, umutlarında, ya çabalayan bu emek insanlarına duyduğum sevgi, saygı ve hayranlığın bir sonucudur bu öyküler. Bu ilk öykülerimin, emek insanlarının ekmek ve özgürlük kavgasına yaşamı ve yapıtlarıyla katılmış Orhan Kemal Usta?nın adıyla ödüllendirilmiş olması da beni ayrıca sevindirmiştir.”

Kitabın Künyesi
Ekmek,
Fulya Gürses,
Sosyalist Yayınlar,
1997
133 Sayfa

Fulya Gürses ‘in Hayatı
(İstanbul 1950, İstanbul 4 Mayıs 2003), sosyolog, edebiyatçı, eğitimci.
Orta öğrenimini Bakırköy Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. 1969’da Sosyalist Gençlik Örgütü’ne (SGÖ) ve daha sonra Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye oldu. TÖB-DER ve TÜM-DER gibi örgütlenmelerde etkin olarak yer aldı. 1975-1980 arasında dernek 12 Eylül yönetimi tarafından kapatılıncaya kadar TÜM-DER Genel Merkezi GYK üyeliğini sürdürdü. 1981’de tutuklanarak yargılandı. İstanbul’da ve çeşitli illerde 20 yıl süreyle felsefe öğretmenliği yaptı. Eşi Hasan Basri Gürses’le birlikte hazırladığı alanında en kapsamlı eserlerden Dünya’da ve Türkiye’de Gençlik araştırması Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği 1977-1978 Yunus Nadi Armağanı yarışması birinciliğini kazandı. 1980 yılında KÖY-KOOP tarafından düzenlenen araştırma-inceleme yarışmasında Kır Yoksullarının Günümüzdeki Durumu ve Geleceği başlıklı sosyolojik çalışmasıyla birincilik ödülü aldı. Bu çalışması matbaada baskı aşamasındayken 12 Eylül darbesi gerçekleştiğinden kitaplaşıp okuyucuya ulaşamadı. Ekmek isimli öykü dosyası, 1991 yılında Seyhan Belediyesi tarafından Orhan Kemal’in anısına düzenlenen öykü yarışmasında Orhan Kemal Ödülü’ne değer görüldü ve 1992 yılında Dünya Yayınları tarafından yayınlandı. Ekmek ve ardından Duvar adlı öykü kitapları Sosyalist Yayınlar tarafından yayınlandı. Çocuk ve Toplum başlıklı yayınlanmamış bir eseri bulunan yazar, kadın hareketi, gençlik sorunları, çocukların toplumsal gelişimi gibi çeşitli konularda sosyolojik araştırmalarını sürdürdü. Sosyalist dünya görüşünden ödün vermeyen Gürses, SSCB’de Gorbaçov reformlarıyla başlayan sürecin etkilerine karşı çıktı ve özellikle 90’lı yıllarda Hepileri ve Ürün gibi dergilerde yayınlanmak üzere, sosyalist kimliğin erozyonu olarak gördüğü eğilimlere karşı sert eleştiri ve inceleme yazıları kaleme aldı.

Eserleri
* Dünya’da ve Türkiye’de Gençlik, Hasan Basri Gürses’le birlikte, (1977-78 Yunus Nadi Armağanı), 1. Baskı Der yay. İstanbul. 1979, 2. Baskı Toplumsal Dönüşüm Yayınları, İstanbul, Mart 1997
* Kır Yoksullarının Günümüzdeki Durumu ve Geleceği, 1980, (KÖY-KOOP Akın Özdemir İnceleme-Araştırma yarışması birincilik ödülü.)
* Ekmek, (Orhan Kemal Öykü Ödülü), 1991, 1. Baskı Dünya Yay., İstanbul, Mayıs 1992, 2. Baskı Sosyalist yay., İstanbul, Mayıs 1997
* Duvar “The Wall” (Öyküler), Sosyalist yay., İstanbul, Mayıs 1997
* Yazılar (Hepileri dergisindeki yazılarının bir kısmı),Sosyalist yay., İstanbul, Mayıs 1997
* Çocuk ve Toplum, yayınlanmamış araştırma.
* Türkiye’de Kadın Hareketi -Tarihi, Günümüzdeki Durumu ve Geleceği-, yayınlanmamış araştırma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here