Evren – Anna Hatzimanoli

Ayrıntı Yayınları’nın çocuklar için hazırladığı ‘Dinozor Çocuk’ dizisinin 3. halkasını oluşturan eser “Evren” (The Universe), dizinin diğer kitaplarını da kaleme alan Anna Hatzimanoli tarafından hazırlanmış.
İçinde yaşadığımız evreni çocukların anlayabileceği bir dille ve keyif alabilecekleri bir tarzda anlatan kitap, çizimlerle süslenmiş. Özellikle çocuklar için görsel bir şölen sunan eser, büyüklerin çocuklarla kitap üzerinden iletişim kurabileceği bir ‘Sorular’ kısmı da içeriyor. Dahası, kitap, yalnızca çocuklar için değil, bir yanı hep çocuk kalan büyüklerin de zevkle okuyabileceği bir eser. Üstelik, kitabın bu dizinin 4. halkasını oluşturan ‘Karalar ve Denizler’le birlikte okunması halinde bu deneyimden alabileceğiniz keyfin bir kat daha artabileceğini belirtelim.
Konuyla ilgili küçük bir sözlük de içeren kitap, ‘Güneş Sistemimizin Karşılaştırmalı Tablosu’nu da veriyor. Böylece kitap, çocuklar için evreni tanıma yolunda akılda kalıcı ve doyurucu bir okuma deneyimi sunmuş oluyor.
Ayrıca, kitapta yer alan ‘Yıldız Hazırlayalım mı?’ başlıklı tarife bakarak, evrenin küçük bir kopyasını çocuklarla birlikte yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.
Nihayet, dizinin herhangi bir kitabını alırken, çeşitli boylarda ‘Dinozor Çocuk’ çıkartmaları içeren hediyelerinizi istemeyi de unutmayın !
Özetle, ‘Evren’, tatil günlerinde çocuklarla okunabilecek en güzel kitaplardan biri: Evren; Karalar ve Denizler, Anna Hatzimanoli, Ayrıntı Yayınları, 2009, 35 sf.
Alıntı: 4.08.2009, http://bianet.org

Kitabın Künyesi
Evren
Anna Hatzimanoli
Çevirmen: Anna Maria Aslanoğlu
Ayrıntı Yayınları
Basım Tarihi : 06 – 2009
Sayfa Sayısı : 40

Tanıtım Yazısı
Zincir Dizisi’nin 3. kitabı. Çocuklarla evrende yolculuk.
Gökyüzü üzerine araştırmalar Eski Babil, Çin, Mısır ve Eski Yunan’a dek dayanmaktadır. Bu araştırmaları yapanlar Dünya’nın yuvarlak olduğunu anladılar ve boyutunu ölçmeye çalıştılar. Araplar yıldız katalogları oluşturdular.
1543 yılında Kopernik, Güneş’in gezegen sistemimizin merkezi olduğunu ispat etti.
1609 yılında Galile teleskop kullandı.
1969’da insanoğlu Ay’a gitti.
2003 yılında NASA Dünya’nın 380.000 yaşındaki halinin bir fotoğrafını yayımladı. Araştırmalar devam ediyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir