Fidel Castro’dan Nazım Hikmet’e: “Çocukluğumdan beri senin şiirlerini bilirim. Sen çakı gibi adamsın”

fidel-nazimHıfzı Topuz, 1961 yılında ünlü şair ile Paris’te yaptığı görüşme sırasında kayıt yaptığını belirterek, “O zaman, Nazım Hikmet’in adı Türk basınında pek çıkmıyordu. Bir gün oteline gittim.

Daha evvel, senin sesini banda alacağım demiştim. Hazırlanmıştı ve elinde notlar vardı. Otelde bana bunları okudu. Ben de bunları banda aldım. Bu bandı hiçbir zaman satışa çıkarmadım. Titizlikle sakladım ve yalnızca bazı arkadaşlarıma verdim.” dedi.

“(Kayıtta) Ben Nazım’ı takdim ediyorum otelinde. O da elindeki kağıtları okuyor. Ondan sonra bir ara dili sürçtü, ‘bunu sil’ dedi. Ben silmedim, onu da bıraktım, daha renkli olsun diye ve bunu ancak dostlarıma dinletiyordum. Hiç satışa çıkartmaya kalkmadım. Benim Nazım Hikmet kitabım çıktığı zaman, imza günlerinde gelen ve bana duygusal olarak davranan insanlara hediye ettim. Onun da sayısı herhalde 50-60 falandır sanıyorum. Şimdi çıkmasından memnun oldum. Sesini banda almış olmakla çok mutluyum. Nazım benim o zamanlar dostumdu ve kendisiyle Paris’te sık sık görüşürdük. O zaman onları İstanbul’da hiçbir yayınevine yahut stüdyoya vermek imkanı yoktu. Benim de içimde yoktu. Benim için bu kişisel bir anıydı.”

CASTRO NAZIMA DEMİŞ Kİ…

İçerikte iki röportajın yer aldığını aktaran 83 yaşındaki ünlü yazar Topuz, “Bantta uzun bir röportaj var, ‘Saçları Saman Sarısı’. Karısı Vera’yla karşılaşmasını anlatıyor. O çok tatlı ve duygusal bir röportaj. İkincisi yine uzun bir röportaj. Havana röportajı. Nazım, Havana’dan yeni dönmüştü. Gidip, Havana’da Castro’yla konuşmuştu. Onları da anlattı bana. Castro demiş ki Nazım’a, ‘Ben çocukluğumdan beri senin şiirlerini bilirim. Sen çakı gibi adamsın. Gençmişsin bayağı’. Onları anlattı uzun uzun. Bunları banda almadım. Bunlar da aklımda kaldı” diye konuştu.

Hıfzı Topuz, Nazım’dan şiir okumasını da istediğini dile getirerek, “Roma’da İlk Akşamım’, ‘Ayrılık Demir Çubuk Gibi’, ‘Bu Yıl Güz Başlarında, Güneyde’, ‘Rüzgarlı Bir Güvertedeyiz’, ‘Arılar’ ve ‘Denizin Üstünde Ala Bulut’. Onlar da bantta iki röportajın devamıydı. Bu benim çok tatlı bir anım” dedi.

“TİCARETE DÖKMEYE UTANIRIM”

Söz konusu kaydı satışa sunmak gibi bir niyetinin hiçbir zaman olmadığını yineleyen Topuz, şöyle devam etti:

“Bu zaten özel bir röportajdı. Bana bir şeyler anlatırdı. Şiirler okuyordu. Bunu saklayacağımı söyledim. O zaman UNESCO’da çalışıyordum. Burada da röportajlar gönderiyordum Cumhuriyet’e ve birkaç dergiye ama bundan hiç söz etmedim. Çünkü o zaman yasaktı Nazım. Bunu bir anı olarak kalması için yaptım. Ticarete dökmedim. Katiyen söz konusu değil. Utanırım ben. Nazım yüzünden 5 para kazanmaya çok sıkılırım. Katiyen aklımdan geçirmedim.”

Kaynak: 9 Şubat 2016 ntv.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here