Futbol Ekonomisi / Ekonomist Gözüyle Futbol – İsmail Güneş

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş?in kaleme aldığı ?Futbol Ekonomisi Ekonomist Gözüyle Futbol? adlı kitap Karahan Yayınları tarafından okurlara sunuldu.
Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş, günümüzde futbolun artık endüstri halini aldığını belirterek, “Bu endüstri küreselleşmiş durumdadır. Ortaya koyduğu katma değer, barındırdığı işgücü, etkileşim içerisinde bulunduğu diğer sektörler ile beraber milyon dolarların konuşulduğu dev bir endüstri durumundadır. Futbol sosyal yapıları değiştirmektedir, medya araçlarının katkısıyla milyonlara ulaşmakta ve kitleselleşmektedir. Taraftar kavramı yerini futbol müşterisine bırakmıştır ve müşteri futbol endüstrisinin merkezine yerleşmiştir. Maç saatleri bile müşterinin TV başında olduğu zaman diliminde oynanır hale gelmiştir. Bu sektördeki başarılar ve başarısızlıklar artık sadece sahadaki onbir kişiyi ilgilendiren veya onları destekleyen binlerce taraftarı sevindiren üzen olgu olmaktan çıkıp; borsa değerlerini, ürün satışlarını etkileyen, reytingleri değiştiren daha da önemlisi binlerce çalışanın kaderini elinde tutan bir aktivite haline gelmiştir” dedi.
Kitleleri böylesine etkileyen ve sosyal bir fenomen haline gelen futbol olgusuna ekonomistlerin, maliyecilerin kayıtsız kalmasının beklenemeyeceğini kaydeden Güneş, “Kuşku yok ki tek neden ekonomistlerin ego ve yaklaşımları değildir. Futbolun eriştiği parasal güç ve ifade ettiği anlam artık bir oyunun ötesine geçmiş bulunmaktadır. Başlangıcından itibaren futbol hep oyun olmanın ötesinde anlamlar taşısa da günümüzde ekonomik bir olgu olarak yerini almıştır. Bu nedenledir ki yeni bir araştırma alanı olarak ?Futbol Ekonomisi?, Endüstriyel Futbol?, ?Futbol Sanayisi? gibi kavramlar ekonomi literatürüne girmiştir” diye konuştu.

KİTABIN KÜNYESİ
Futbol Ekonomisi
Yazar: İsmail Güneş
Yayınevi: Karahan Kitabevi
2010 Nisan
Sayfa Sayısı: 232 sayfa

İÇİNDEKİLER
* Futbolun Tarihçesi
* Futbol ve Ekonomi
* Futbol Piyasası: Rekabet ve Korumacılık
* Türkiye 1.Futbol Liginin Rekabetçi Denge Açısından Analizi 1959-2004
* Değer Kavramı – Futbol Kulübünün Değerini Belirleyen Faktörler
* Futbol ve Dışsallıklar
* Futbol Piyasasında Bilgi Yetersizliği ve Futbol Federasyonunun Sorumluluğu
* Futbol ve Sponsorluk
* Futbolun Karanlık Yüzü: Şike Bahis ve Mafya
* Futbol ve Siyaset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here