Gramsci’den çocuğuna mektup: “kendi yolunda kararlı adımlarla yürüyüp yürümediğin konusundaki soruyu yanıtlayamadığını yazman beni çok üzdü”

gramsciSevgili Giuliano,
Düşüncelerinde bir gelişme var mı? Gönderdiğin mektubu çok sevdim. Yazış biçimin öncekinden daha durgun. Bu da artık büyümekte olan bir insan olduğunu gösteriyor.
Beni en çok ilgilendiren şeyin ne olduğunu soruyorsun. Böyle bir şey olmadığını söylemeliyim, yani aynı anda birçok şeyle birden ilgiliyim.

Örneğin, senin için beni ilgilendiren şey, çok ve tam bir çalışma yapman, aynı zamanda kararlı ve cesaretle dolu, güçlü sağlıklı olmandır. Kısacası, iyi dinlenmen, iştahlı yemek yemen, vb. vb. gibi şeyler beni ilgilendiriyor: Herşey sıkısıkıya birbirine bağlı ve bütündür. Eğer bütünün bir tek parçası eksik ya da bütünü bozuyorsa,-öz de bozulur. Bundan dolayı kendi yolunda kararlı adımlarla yürüyüp yürümediğin konusundaki soruyu yanıtlayamadığını yazman beni çok üzdü. Bu, daha çok çalışman ve güçlü olman gerektiğini gösteriyor. Kendini eğitmek, zorbalıklara karşı koymak kendi elinde olduğuna göre neden böyle bir soruya karşılık veremiyorsun?
Artık küçük bir çocuk olmadığın ve bir keresinde benden seni ciddiye almamı istediğin için, sana çok ciddi yazıyorum.
Bana öyle geliyor ki, kafanda bir yığın güçlükler var. Bu soruya karşılık verememeyi görmen, düşündüğün, yaptığın, yazdığın her şeye karşı sorumlu olduğunu gösteriyor. Hem sonra bana yolladığın fotoğraflardan çok enerjik olduğun görülüyor. Hoşçakal, Giuliano!
Seni çok seviyorum.

Antonio

Antonio Gramsci
ÇOCUKLARIMA MEKTUPLAR
İtalyancadan çeviren Meral ve Cemal EREZ
Belge Yayınları
1998

Gramsci 1926’da uydurma gerekçelerle tutuklanır. Ustica adasına hapsedilir, 1928’de 20 yıl hapse mahkûm olur. Cezaevi koşulları kötü olan sağlığını daha da bozar, ama bu, bir felsefe-siyasal düşünce ansiklopedisi niteliği taşıyan Hapisane Defterleri’ni yazmasını, hayatla ve işçi sınıfı hareketiyle olan bağlantısının sürmesini engellemez. Gramsci 1935 ^.le yapılan uluslararası baskı sonucunda bir kliniğe kaldırılır, 27 Nisan 1937’de ölür. Gramsci’nin çocuklarına yazdığı, ya da çocukluğuyla ilgili olan elinizdeki mektuplar onun iç dünyasının zenginliğini, yaşama olan sımsıkı bağlılığını çocuklarıyla kurmağa çalıştığı diyalog içinde göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here