Guiness Rekorlar Kitabı’ndan kitaplarla alakalı 8 şaşırtıcı rekor

Kitapların hayatımızda her zaman için ayrı bir yeri olmuştur. Dünyaya ve kendimize bakışımız çoğu zaman kitaplar sayesinde gelişip güçlenmiştir. İnsanın kendini bulması da kitaplar yoluyla olmuştur. Çünkü hayalin kelimelere dönüştüğü yerde çeşitlenen yaşam, kendi sonsuzluğuna yeni pencereler açmıştır. Tarih boyunca yazılan kitaplar ve o kitaplardan etkilenerek yeni kitaplar yazan yazarlar buna en iyi örnektir.

Geçmişten günümüze gelen çoğu kitabın kendine ait bir hikâyesi olduğunu düşüncesi, 8 önemli rekorla kendini bir kez daha su yüzüne çıkarıyor. Sizler için listeledik.

1. Dünyanın en pahalı kitabı
İçerisinde Galata Köprüsü ile ilgili taslaklarında bulunduğu “Codex Leicester” Leonardo Da Vinci tarafından kaleme alınmıştır. 30 milyon 800 bin dolara Bill Gates tarafından satın alınan kitap, bu haliyle dünyanın en pahalı kitabıdır.

2. Dünyanın en eski basılı kitabı
Diamond Sutra, dünyanın en eski basılı kitabı olarak kabul edilmektedir. Üstelik Gutenberg tarafından basılan İncil’den 600 yıl kadar önce basılmıştır. M.S. 868’de farklı bir basım tekniği geliştirildiği düşünülmektedir.

3. Dünyanın en küçük kitabı
Görmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Biz de zorlandık fakat bir türlü göremedik. Fotoğrafta görmeye çalıştığımız kitap 0,74 x 0,75 boyutlarında. Kitabın adı “Shiki no Kusabana” yani Mevsim Çiçekleri. Toplam 22 sayfadan oluşan kitap, para basımında kullanılan bir teknikle basılmış. Yazı tipi ise 0,01 milimetre.

4. Dünyanın en çok okunan kitabı
İncil, dünyanın en çok okunan kitabı olarak kabul ediliyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre 2,5 – 5 milyar arasında bir rakam söz konusu. Dünya İncil Cemiyeti’ne göre ise bu sayıya her yıl 20 milyon kadar İncil ekleniyor.

5. Dünyanın en çok okunan romanı
Cervantes tarafından kaleme alınan Don Kişot, şimdiye kadar toplamda 500 milyon kez basıldı. Kitap, 400 yıldır okuyucularına her dönemde heyecan vermeye devam ediyor.

6. Dünyanın en kalın kitabı
Agatha Christie’nin Miss Marple hikâyelerinin yer aldığı kitap, toplamda 8 kilogram ağırlığında ve 32 sanitmetre uzunluğunda. Sayfa sayısı ise bir hayli ürkütürü: 4032.

7. Dünyanın en gizemli kitabı
15. yüzyıla ait kitabın içeriği uzun zamandır çözülemiyor. Kitaba dair araştırma yapanlar bilinmeyen bir dil olduğunu düşünüyorlar. Voynich’in el yazmasında bulunan çizimler ve yazılar tam olarak hangi konular üzerinden işlenmiş henüz çözülebilmiş değil.

8. Dünyanın en üretken yazarı
L. Ron Hubbard, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en üretken yazarı olarak kabul ediliyor. 1084 ile eserleri en fazla yayınlanmış olan yazar,aynı zamanda sesli kitap rekoruna da sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here