1984’ün karanlık atmosferini yorumlayan illüstrasyonlar

Önemli edebiyat klasiklerini dikkat çekici illüstrasyonlarla birlikte yayınlayan Folio Society’nin Orwell klasiği 1984 için hazırladığı “resimli” baskısı…

Kitleler tarafından çok sevilen kitapların sinemaya uyarlanması, özellikle de bu filmler pek de başarılı olmadığında kitabın hayranları için genellikle büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Hatta bu filmler başarılı bulunsa bile, okuyucunun bu öyküye dair kafasındaki imgelemini bir görsellik düzleminde belirleme gibi bir işlevleri olduğu için de eleştirilirler. Aynı durum, ressamların ya da illüstratörlerin bu kitaplar için hazırladıkları -bu defa hareket etmeyen- görseller için de geçerli midir, pek emin değiliz. Yine de edebiyat ve sanat tarihi bunun son derece başarılı örnekleriyle dolu olduğu da bir gerçek: Picasso’nun bir Antik Yunan komedyası için hazırladığı çizimler, William Blake’in Milton’un Kayıp Cennet‘i için yaptığı resimler, Salvador Dali’nin Don Kişot, İlâhi Komedya ve Romeo ve Juliet için hazırladığı illüstrasyonlar bunlardan ilk akla gelenleri.

1947 yılında kurulan, Londra merkezli bir yayınevi olan Folio Society, kurulduğu zamandan beri tam da bu disiplinlerarasılığın, yani edebiyat ve resmin birlikteliğinin en çarpıcı örneklerini okuyucularla buluşturuyor. Yayınevinin el attığı klasiklerden birisi de Jonathan Burton tarafından illüstre edilmiş versiyonuyla George Orwell’in ünlü distopyası 1984 (Nineteen Eighty-Four). İlk baskısı 1949 yılında yapılan bu edebiyat klasiğinde hikayenin geçtiği yıl olan 1984‘ün üzerinden 30 yılı aşkın bir zaman dilimi geçse de, söz konusu yapıt geçerliliğini ve etkisini (özellikle ifşa edilen NSA belgelerinin de yeniden hatırlattığı üzere) hala devam ettiriyor.

1984’ün geçtiğimiz yıl yayınlanan Folio Society versiyonunda yer alan illüstrasyonların yaratıcısı Jonathan Burton’ın bu çizimleri biz okuyuculara günümüzde üzerinde yeniden ve yeniden düşünmemiz gereken bir distopyaya dair yeni bir imgelem sunuyor.
http://bonpurloryan.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here