George Orwell: “Sisteme karşı kitap yazmak yeterli değil”

George OrwellGeorge Orwell 1938’de, yani gönüllü olarak katıldığı İspanya İç Savaşı’ndan döndükten bir sene sonra (bir keskin nişancı mermisinin boğazında açtığı yara yeni iyileşmişti), bir yazısına [“Neden Bağımsız Emek Partisi’ne Katıldım”] şöyle başladı:
“Belki de en dürüstçesi konuya öncelikle kişisel açıdan yaklaşmak olacak. Ben bir yazarım. Her yazarın dürtüsü ‘siyasetten uzak durmak’tır. Yalnız başına kalmak ister ki huzur içinde kitaplarını yazmaya devam edebilsin. Ama maalesef artık apaçık ortada: Bu idealin gerçekleşebilme ihtimali, zincir mağazalar karşısında bağımsızlığını korumayı ümit eden bir küçük esnafın varlığını sürdürme ihtimalinden daha fazla değil.”

Aynı yazının devamında Orwell şunları da söylüyordu:
“Bugüne kadar sisteme karşı elimden geldiğince yürüttüğüm mücadele, aslen okuyucu kamuoyunu etkileyeceğini umduğum kitaplar yazmak yoluyla oldu. Bunu yapmaya devam edeceğim elbette, ama şu an yaşadığımız durumda kitap yazmak yeterli değil.”

Kaynak:Emre Ayvaz
http://t24.com.tr/

Yorum yapın

Daha fazla farkettiren yazılar, Makaleler
Meşhur yönetmen Ingmar Bergman’a sormuşlar. “Gidişat kötü, dünya nasıl kurtulacak?”

Meşhur yönetmen Ingmar Bergman’a sormuşlar. “Gidişat kötü, dünya nasıl kurtulacak?” Bergman “ Utanç” diye yanıtlamış, “Dünyayı bir tek utanç kurtarabilir.”

Kapat