Kore Dokunuşuyla Yeniden Yorumlanmış 9 Batı Masalı İllüstrasyonu

Disney masallarıyla büyüyen pek çok nesilden biriyiz ama her seferinde Doğu’nun elinde yeniden şekillenmelerine bayılıyoruz. Anime ya da manga benzeri çizimlerle prenseslerimizin, sevdiğimiz karakterlerin baştan yaratılmasına kaç kere şahit olduk. Bu seferki ise oldukça farklı. Koreli illüstratör Na Young Wu ülkesinin kültürüyle ve Manhwa stiliyle birleşmiş Disney külliyatı sunuyor bize.

Bilmeyenlere Manhwa’yı biraz açalım. Güney Kore’nin çizgi romanlarına verilen isim Manhwa. Japonca manganın Kanji yazımının Güney Korece okunmasıyla ismi ortaya çıkıyor. Mangadan stil olarak elbette çok farklı ama bir diğer önemli fark sağdan sola okunmak yerine Batı çizgi romanları gibi soldan sağa okunması.

Dünyada giderek beğeni kazanarak okunma sayısını yükseltiyor Manhwa’lar. İleride Güney Kore’nin bu sayede de kendine bir isim yapabileceğine yürekten inanıyorum. Ayrıca ülkenin çizerlerinin kendilerine ait bir tarz yaratması ve bunda oldukça başarılı olması da gözden kaçmamalı.

Şimdi şöyle güzel Manhwalar önermek gerekirse, Shonen benzeri diyebileceğim Noblesse, Priest, Magician ve Shaman Warrior ilk aklıma gelenler. Shojo (sunjung) türü içinde en beğendiklerim ise Bride of the Water God, The One.

Gelelim Na Young Wu’nun illüstrasyonlarına:

MERVE ÇAY
20 ARALIK 2014 http://geekyapar.com/

[srizonfbalbum id=56]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here