Çocuklara kim masal anlatacak?

İngiltere?de yapılan bir araştırma, çoculara uyku öncesi masal anlatma geleneğinin çarpıcı biçimde gerilediğini ortaya çıkardı.
Giyim ve ev eşyaları perakendecisi Littlewoods?un 0-7 yaş arası çocuk annesi 2 bin kadın arasında yaptığı ankete katılanların yüzde 91?i kendilerine çocukken uyku öncesi masal anlatıldığını belirtmesine karşın sadece yüzde 64?ü kendi çocuklarına masal anlattığını belirtti.

Araştırma önceki kuşaklarda masal anlatma geleneğini sürdüren ebeveynlerin bu geleneği bugünkü emsallerinden daha düzenli olarak yerine getirdiğini bulguladı. Ankete katılanların sadece yüzde 13?ü çocuklarına her gece masal okumasına karşın, yüzde 75?i cocukken kendilerine her gece masal anlatıldığını hatırlıyor. Bugünün ebeveynleri çocuklarına haftada üç kez uyku öncesi masal anlatıyor.

Katılımcıların yüzde 87?sinin uyku öncesi masalın çocukların eğitim ve gelişimi bakımından hayati önem taşıdığını beyan etmesi, araştıranın bulgularını daha da şaşırıcı hale getiriyor.

Littlewoods?un araştırmasına göre eveveynlerin yüzde 9?u kendilerini uyku öncesi masal okuyamayacak kadar ?stresli? hissediyor, yüzde 13?ü ise yeterli zamana sahip olmadıklarını itiraf ediyor.

Araştıra çocukların kitaplara yoğunlaşmalarını sağlamanın en önemli engellerden biri olduğunu da bulguladı. Katılımcıların yaklaşık yarısı çocuklarının televizyon, bilgisayar oyunları ve diğer oyuncakları daha oyalayıcı bulduğunu belirtti, yüzde 4?ü ise çocuklarının hiç kitabı bulunmadığını söyledi.
(Guardian)

Kaynak: 12.09.2013, http://kitap.radikal.com.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here