Hapishane Defterleri (Cilt: 1 ve 2) – Antonio Gramsci

Bu kitapla birlikte sadece sosyalizm tarihinin değil dünya yazınının en önemli, üzerinde en çok tartışma yapılan ve yazıldıktan yıllar sonra bile dünyayı değiştirme kudretine sahip olan metinlerinden birini okumaya başlayacaksınız. Gramsci okumak bir macera gibidir. Hele Hapishane Defterleri başlı başına bir dünyadır. Bugüne değin sadece özetlenmiş, kısa ve sadece aktüel politik metinlerden oluşan seçkileriyle tanıştığımız Hapishane Defterleri yazılmaya başlandığı 1929 tarihinden sonra ilk defa eksiksiz bir edisyon ile Türkçe’deki yolculuğuna yeniden başlıyor. (1.Cilt Tanıtım Bülteninden)

“Antonio Gramsci’nin Hapishane Defterleri uzun zamandır Batı siyasal düşüncesinin en saygıdeğer metinleri arasındadır. Önemli bir siyasi figüre insani bir his kazandıran bu edisyon, onun Faşist bir hücrede biriktirdiği düşüncelerinin dokunaklı bir aktarımıdır.”
Terry Eagleton

“Tamamıyla muazzam bir başarı… Bu eser Gramsci’nin projesinin boyutu ve çeşitliliği hakkında üstümüzde dolaysız bir etki bırakıyor.”
Richard Bellamy, Times Literary Supplement

“Bu eser, Gramsci’nin sıra dışı Hapishane Defterleri’nin o parçalı inceliğiyle ve hayranlık uyandıracak derecede kesintisiz ve meydan okuyan dürüstlüğüyle aktarılmış halidir. Joseph Buttigieg’in çalışması, bir araştırmacılık ve uyumluluk ve tam bir duyarlılık abidesidir. Bundan sonraki ciltlerle birlikte tüm eser tamamlandığında kayda değer bir insani cesaret ve entelektüel beceri abidesi şimdiye dek görülmemiş biçimde dikilmiş olacaktır.”
Edward W. Said

“Yirminci yüzyılın en büyük entelektüel miraslarından biri… Gramsci ile birlikte Marksizm, toplumun demokrasiden çıkarı olduğu sürece devam edecek gibi görünen proleter bir entelektüel geleneğin kurucusu payesine kavuşmuştur.”
William Hartley, Italian Quarterly
(2. Cilt Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi 1
Hapishane Defterleri Cilt: 1 (Ciltli Özel Baskı)
Antonio Gramsci
Kalkedon Yayıncılık / Gramsci Kitaplığı Dizisi
Kapak Tasarımı : Şahan Yatarkalkmaz
Editör : Joseph Buttigieg
Çeviri : Ekrem Ekici
İstanbul, Şubat 2012, 1. Basım
702 sayfa

Kitabın Künyesi 2
Hapishane Defterleri 2. Cilt
Antonio Gramsci
Kapak Tasarımı : Şahan Yatarkalkmaz
Editör : Joseph Buttigieg
Çeviri: Barış Baysal
Kalkedon Yayıncılık / Gramsci Kitaplığı Dizisi
İstanbul, Şubat 2012, 1. Basım
544 sayfa

1 YORUM

 1. İnsan denilen muammayı tanımak, iyiyle kötü arasındaki mücadeleden (bizim taraf adına) başarıyla çıkmak için daha önce yaşanamış örnekleri iyi okuyup içselleştirmeliyiz.
  Bu yatsınamaz bir gerçek.
  A.Gramsci’yi okumak için 1246 sayfalık oldukça hacimli iki kitabı önce satın almak sonra da günlerce kapanıp okumayı göze almamız gerekir.
  Bugünkü koşullarda bu çok zor görünüyor.
  Onun için sözkonusu “Hapishane Defterleri”nin elenerek kısaltılması ve öyle yayımlanması daha doğru olurdu diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
  Bir sosyalist olarak, Kalkedon Yayıncılığa bu özverili çalışması için teşekkür borçlu olduğumuzu ayrıca belirtmek izterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here