Helena’nın Rüyaları – Eduardo Galeano

Rüyalar Denizinde Yüzmek
“Helena rüyasında bizi görmüş. Bir havaalanındaymışız ve tüm havaalanlarında olduğu gibi bir makineden geçmek için sırada bekliyormuşuz. Makineden yastıklarımızı geçirmemiz gerekiyormuş. Önceki gece kullanılan yastıklar cihazdan geçerken rüyalar okunuyormuş. Makine, kamu düzeni için tehlikeli rüyaları tespit ediyormuş.”

Latin Amerikan edebiyatının ustası Eduardo Galeano’nun, karısı Helena’nın rüyalarını kaleme aldığı metinleri bu kitapta ilk kez büyük bir hikâyeye dönüştü. Dostlar, yabancılar, yolculuklar, sürgünler ve kucaklaşmalar bu çok özel, resimli kitapta bir araya geldi. Isidro Ferrer’in eserleriyle renklenen rüyalar, her yaştan düş görenler için.

Yorumlar:

“Bu rüyalar gerçekten Helena’nın bilinçaltının mı yoksa Eduardo’nun yaratıcılığının ürünü mü? Her ne şekilde okunursa okunsun, söz konusu rüyalar en az gerçekler kadar gerçek. Denebilir ki, Galeano, rüyalara sığınarak aslında yine gerçeklerden bahsediyor.”
Ezgi Kocahan, Radikal Kitap

“İyice meraklanarak daldığımız düşler dünyası, en masum isteklerimizle yüzleştiriyor bizleri. Sayfalar ardı ardında çevrilirken Helena’nın rüyalarını okumuyoruz, seyre dalıyoruz. Her sayfada hayal gücünün kanatlarını keşfedip bir kez daha şaşırıyoruz. Rüyaların yanlarındaki ahşaptan yapılmış canlandırmalarda Helena’yı daha yakından tanıyoruz. Isıdro Ferrer’in rüyalara uyumu, kusursuz.”
Ezgi Berk, Agos

“Ferrer’in zihninin de Galeano’dan çok farklı çalışmadığı, onun da aynı rüyalara davetiye çıkardığı açık. Bu rüya davetiyesi, metinden ayrı bir çizgide ilerlemeye çalışan, bağımsız bir sembolizmin belirdiği görsellerde ortaya çıkamazdı. Yazar ve çizer de öyle düşünmüş olacak ki, sadece eşlik eden, ama yine de metni zenginleştirmeyi başarabilen resimlere yer verilmiş.”
Yankı Enki, Cumhuriyet

“Acaba hangisi? Helena Galeano’nun yazacağı öyküleri rüyasında mı görüyor, yoksa Galeano Helena’nın rüyalarına dünyayı mı sığdırıyor? Edebiyat tarihçisi açısından bu bir meseledir belki ama biz okurlar için fark etmez. En nihayetinde bu kitapta yer alan öyküler tüm özelliklerinin yanında iki insanın birbirine duyduğu sevginin de öyküsüdür.”
Yıldıray Karakiya, Bianet

“Eduardo Galeano’nun çok boyutlu, okuyan için şans addedilebilecek kitabı Helena’nın Rüyaları, kafamızın içindeki o altı büyü tozlarıyla, korkularla, hayallerle, cesaretle dolu kapağı kaldırıveriyor. Galeano’nun biricik eşi, tüm dünyayı rüyalarına davet eden cömert Helena, belki de bize rüyalardaki ‘daha iyi bir dünya’nın gerçek olma ihtimalinden bahsediyor, kim bilir…”
Nida Dinçtürk, Arka Kapak

KÜNYE
Helena’nın Rüyaları
Eduardo Galeano
Özgün Adı: Los sueños de Helena
Türkçeleştiren: Altuğ Akın
Basım Tarihi: Ekim 2014
Tür: Hikâye
Baskı Detayları:
13,5×19,5 cm, 64 sayfa, kuşe, renkli,
sert kapak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here