Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’ nin mektuplarını biraraya getirilerek oluşturulan “Hep Genç Kalacağım” anı türündeki kitap, 2008 yılının ağustos ayında okurlarla buluştu. Kitapta, Sabahattin Ali´nin ailesine, arkadaşlarına ve iş ortaklarına yazdığı mektuplarla, Sabahattin Ali´ye ailesi, Nazım Hikmet, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Mehmet Ali Aybar, Mehmet Ali Cimcoz, Aziz Nesin, Melahat Togar, Ayşe Sıtkı İlhan, Nihal Atsız, Cemal Kutay, Samim Kocagöz başta olmak üzere arkadaşları ve öğrencileri tarafından gönderilen, Markopaşa ve Yeni Dünya´nın kuruluşunda yazılan mektuplar ve resmi yazışmalar bulunmaktadır.
Bu mektupların Sabahattin Ali´nin edebi kimliğinin oluşumuna ışık tutan metinler olduğunu, okuduklarını, yazdıklarını ve yazacaklarını anlattığı mektupların yazarın notları olarak da okunabileceğini özellikle belirtilmelidir. Hep Genç Kalacağım´da bir araya getirilen mektuplar sadece Sabahattin Ali´nin hayatına tanıklık etmekle kalmıyor, Cumhuriyet´in ilk on yılında Ankara´da yaşam, II. Dünya Savaşı´nın yarattığı ortam ve Türkiye´de giderek cadı avına dönüşen sol görüşlü kişilerin tutuklanması gibi pek çok olayla ilgili tanıklıklara da yer veriyor.
“İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi. Hep genç kalacağım.” Sabahattin Ali

Sabahattin Ali
Hep Genç Kalacağım
Yayınevi: Yapı Kredi
Kategori: Anı
sayfa: 559
Yayın Tarihi: Ağustos 2008

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here