Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali: “Babamın dosyası yeniden açılmalı”

Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali, CNN Türk’te Enver Aysever’in sorularını yanıtladı.

Ülkemiz edebiyatının en önemli kalemlerinden Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali, dün gece CNN Türk’te yayınlanan “Enver Aysever’le Aykırı Sorular” isimli programa katıldı. Babasının Türkiye’deki tek partili dönemin kurbanı olduğunu söyleyen Filiz Ali, Sabahattin Ali cinayetinin halen aydınlatılmasına engel olunduğunu ve dosyaların yeniden açılması gerektiğini ifade etti.
Aysever’in “Sabahattin Ali faili meçhul mü yoksa faili belli mi?” sorusuna Filiz Ali şu yanıtı verdi: “Faili, katili belli. Ali Ertekin denilen adam. Ama tam da emin değiliz bundan. Belki üstlendi o cinayeti. Önce idamla yargılandı sonra 4 yıla mahkum oldu, sonra af çıktı. Ardından da 1 yıl yatıp çıktı. Bir katil cezasını çekmedi.”
Tek parti döneminden çok çekildiğini ama o günlerin unutulduğunu söyleyen Filiz Ali “Belki de bugünkü sorunlarımızın tohumları o zamandan ekilmiştir. Bazen babamın özellikle Marko Paşa’daki yazılarını okuduğum zaman, sanki bugün yazılsa hala geçerliliğini korurmuş gibi geliyor. Babam gibi cesur yazan da yok gibi geliyor şu anda,” dedi.

“Sabahattin Ali’nin kızı olduğunu söyleme”

Çocukluğunda, babasının ölümünden hemen önce bir korku cumhuriyeti yaratıldığını belirten Ali, bunun hala bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

Kendisine uyguladığı otosansür için ise şunları söyledi Filiz Ali: “1965’e kadar Sabahattin Ali’nin kızı olduğunu söyleme diyorlardı. Çünkü komünistin kızı, vatan haininin kızı… Sabahttin Ali sadece öldürülmekle kalmadı, öldürülen bir vatanhaini idi… Komünist bir ülkeye kaçmaya çalışırken öldürüldü çünkü.”

“Cinayet nedeni sadece bir iddia”

Ardından Aysever, “Mustafa Kemal’e hakaretten başına geldi değil mi tüm bunlar?” diye sordu. Filiz Ali’nin cevabı ise şöyleydi: “Mustafa Kemal’e de hakaret ettiğini tam olarak bilmiyoruz. O iddia. Yazılı belge yok sadece 2 şahidin tanıklığıyla Mustafa Kemal’e yönelik hakaret içeren bir şiirden söz ediliyor. Mustafa Kemal’in adını anmıyor tabii ki şiirde. O şiir bu maksatla söylenmiştir denildi… İçki içilen bir toplantıda bu şiiri okuduğu söyleniyor. Bu tanıklardan birisi de Cemal Kutay biliyorsunuz. Altı ay sonra babamı, gıcık oldukları bir nedenden dolayı ihbar ediyorlar.”

“Babam tek partili dönemde devlet politikası sonucu öldü”

Filiz Ali, Aysever’in “Siz bir röportajınızda babamı CHP öldürdü dediniz mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“Ben ‘CHP iktidardı babam öldürüldüğünde’ dedim. Kurduğum cümle öyleydi, ‘İnönü de milli şefti’ dedim. Bu CHP öldürdü demek anlamına gelmez. Tek partili dönemde devlet politikası sonucu babamın öldürüldüğünü düşünüyorum. Bu devlet politikası hala devam ediyor. Sadece bir partiye münhasır bir devlet politikası değil bu.”
Cinayetin aydınlanmasına hala engel olunduğunu söyleyen Filiz Ali, programda, dosyaların yeniden açılması ve incelenmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Sabahattin Ali cinayeti

Pek çok gazete ve dergiden çalışan Sabahattin Ali’nin hakkında yaşamı boyunca pek çok dava açılır. 1948 yılında hakkında açılan bir davadan üç ay Paşakapısı cezaevinde yatan Sabahattin Ali, çıktıktan sonra zor günler geçirmeye başlar, işsiz kalıp, yazacak yer bulamaz. Yurt dışına gidebilmek için pasaport almak ister ancak mümkün olmaz. Yasal yollardan yurt dışına çıkma olanağı bulamayınca Bulgaristan’a kaçmaya karar verir fakat para karşılığı anlaştığı Ali Ertekin adlı kaçakçı tarafından jandarma karakolunda katledilir. Daha sonra da cesedi 2 Nisan 1948 tarihinde Bulgaristan sınırında şaibeli bir şekilde bulunur. Sabahattin Ali’yi öldürdüğünü itiraf eden ve Milli Emniyet mensubu olduğu iddia edilen Ali Ertekin 1 yılın sonunda serbest bırakılır.

Kaynak: 10 Ekim 2012, http://www.milliyetsanat.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir