Hititli Pattiya ile Pallili – Gürol Sözen

Anadolu Uygarlıklarının Çocukları üstbaşlıklı sekiz tarihsel öyküden oluşacak ve sekiz-on iki yaş grubunu hedefleyen serinin kitaplarından biri olan Hititli Pattiya ile Pallili 2008 yılında Can yayınlarından çıktı. Anadolu topraklarının çeşitli bölgelerinde, değişik zamanlarda kurulmuş uygarlıkları (Hitit, Troya, İyonya, Komagene, Lidya, Bizans) her yönüyle tanıtmayı hedefleyen bu tarihsel öykülerin en güzel tarafı o diyarlarda yaşamış çocukların ağzından anlatılmış olmaları.
Yazar Gürol Sözen’in çocuk kahramanları öyküleri ders kitabı olmaktan çıkarıyor ve çocuklara özgü şaşırma, yadırgama ve yorumlamalarla kitaplara ilgi çekici ve eğlenceli bir üslup katıyor. Hititli Pattiya, keçisi Pat ve uğur taşı Pattiş ile çıktığımız yolculukta Hititlerin başkenti Hattuşa?da gezerek, günümüzden dört bin yıl öncesinde varolmuş bu uygarlıkta insanların nasıl yaşadıklarını, nasıl tapındıklarını, nasıl yazı yazdıklarını, nasıl bayram ettiklerini, hangi sanata düşkün olduklarını öğreniyoruz. Pattiya?nın hayal dünyası, bulutlarla ve uğur taşıyla çıktığı gizemli yolculuklar da okuyanın ağzına bal çalıyor.
Kahramanımız Pattiya, dikkatli, sorumluluk düşüncesi olan, güzel mi güzel bir kız çocuğu. Pattiya, yaşadığı toprakları merak edip, keçisi Pat ve mavi uğur taşı Pattiş ile Hititlilerin başkenti Hattuşa’da gezip, bizleri günümüzden dört bin yıl öncesine götürüyor. Ama bir de bunu Pattiya’ya sorun! Yaramaz mı yaramaz bir kardeşi var. Adı: Pallili. Üstelik yaramaz Pallili’yi koruyup kollama görevi de Pattiya’ya ait!..

HİTİTLİ PATTİYA İLE PALLİLİ
Gürol Sözen
İlüstrasyon: Gözde Bitir S.
Can Çocuk
2008, 64 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here