Huckleberry Finn – Mark Twain

Huckleberry Finn’in Serüvenleri’nde yazar, vahşi doğa koşullarını seven, uygarlığa ve ev yaşamına yabancı olan, okuma yazma bilmeyen Huck adlı çocuğun, hile, aldatma, acımasızlık dolu dünya ile savaşımı ve özgürlük arayışı olağanüstü serüvenlerle birlikte anlatılmaktadır. 1884 yılında yazılan bu kitap, yüz yılı aşkın bir süredir, dünya klasikleri arasındaki önemli yerini korumakta ve sevilerek okunmaktadır.
Mark Twain 1835 yılında Missouri’nin Florida kentinde doğdu. Missisipi ve Amazon nehirleri boyunca gemilere, mavnalarda, keserte sallarında; gezgin kumarbazlar, dolandırıcılar ve serseriler arasında yaşadı. Matbaa çıraklığı ve dizgicilik yaptı sonra yazılar yazmaya başladı.
Özellikle çocukların serüvenlerini anlatan romanlarıyla, en çok okunan ve sevilen ABD’li yazarlardan biridir. Basit ve abartılı gülmece yazılarıyla en popüler yazarlardan biri olmuştur. En ünlü kitapları Tom Sawyer’in Serüvenleri ve Huckleberry Finn’ in Serüvenleridir. 1910 yılında ölmüştür.
(Tanıtım Yazısı’ndan)

Huckleberry Finn
Huckleberry Finn Mark Twain’in Huckleberry Finn’in Maceraları (1884) adlı romanında başkahraman.
Yazarın Huckleberry Finn’in Maceraları (1884), Tom Sawyer’ın Maceraları (1876), Tom Sawyer, Yurtdışında (1894) ve Tom Sawyer, Detektif (1894) adlı romanlarında ve Mark Twain’in birkaç bölümünü tamamladığı fakat tümünü bitiremediği Huck ve Tom Sawyer – Kızılderililer, Tom Sawyer – Komplo ve Okul Tepesi adlı romanlarında bulunan kurgusal karakter. Huck; diğer romanlarda Tom’un en yakın dostu ve macera arkadaşıdır. Huckleberry Finn’in Maceraları romanında ise özgürlüğüne kavuşmak isteyen Jim adlı köleyle Mississippi Nehri’nde bir sal ile yolculuk ederek yeni serüvenlere atılır. 2007 yılında yazar Jon Clinch tarafından Mark Twain’in Huckleberry Finn’in Maceraları romanı esas alınarak yazılan Finn: A Novel adlı romanda Huck’ın babası Pap Finn anlatılır.
Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Huckleberry_Finn

Kitabın Künyesi
Huckleberry Finn
Mark Twain
Engin Yayıncılık / Çocuk Klasikleri Dizisi
Çeviri : Çenk Özbel
İstanbul, 1997, 2. Basım
255 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here