İki Adalı: Hüseyin Cevahir – Ulaş Bardakçı – Turhan Feyzioğlu

İki adalıBu kitaba kısa yaşamları konu olan iki devrimciden; Hüseyin Cevahir 1945 Tunceli, Ulaş Bardakçı 1947’de Ankara’da doğdular.

Türkiye’nin tartışmalı ve fırtınalı yakın tarihine damgasını vuran bu delikanlılar, 12 Mart faşizminin karanlıklarında kaybolduklarında, biri 25, diğeri 26 yaşındaydı.

Türkiye devrimci hareketinin bu idol isimlerinin, aradan geçen 40 yıla yakın zamanda bile unutulmamalarının nedeni, onların Faşizme ve Amerikan emperyalizmine karşı kararlı duruşlarıdır.

Turhan Feyizoğlu bu kitabında, bu iki ismin satır aralarında kalan yaşamlarını ve yaşamlarından bugüne taşınan yansımalarını ortaya koymakla kalmıyor, kitaba eklediği belgelerle de bu yıllara çeşitli nedenlerle ilgi duyan araştırmacılara ışık olacak nitelikte veriler sunuyor.

“Cigaram elimi yakıyor.
Maltepe’de etrafı karanlığın cüceleriyle çevrilmiş marş söyleyen iki adalı.
İki adalının marş söyleyişinde silahlar susar.
Maltepe’nin göbeğini derin bir sessizlik kaplar.
Koro susar, büyü bozulur, görevlerini hatırlar cüceler,
Elleri tetikte tarrrr…
Ve Cevahirimi kalbime gömüp dönerim hain hücreme.”
Mahir Çayan

Hüseyin Cevahir, Maltepe’de öldürüldüğünde, aynı baskında Mahir Çayan yaralı olarak gözaltına alınmış ve hücresinde Cevahir için yukarıdaki şiiri yazmıştı…
Tanıtım Yazısı

Kitabın Künyesi
İki Adalı: Hüseyin Cevahir – Ulaş Bardakçı
Turhan Feyizoğlu
Ozan Yayıncılık / Yakın Tarih Dizisi
İstanbul, 2006
436 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Biyografi Kitapları
Rus Edebiyatında Puşkin Gerçekçiliği – Ataol Behramoğlu

"Rus Edebiyatında Puşkin Gerçekçiliği", Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Ataol Behramoğlu'nun, İstanbul...

Kapat